To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Geneza:
Spory:
- o podział głosów (Polska traci w stosunku do Nicei, liczba głosów będzie teraz proporcjonalna do liczby ludności)
- kształt komisji Europejskiej - ma być mniej komisarzy niż państw, przeciw czemu była m.in. Polska („jeden kraj - jeden komisarz”) (komisarzy ma być tylu co 2/3 państw, czyli obecnie będzie 18)
- preambuła - prostest przeciw odniesieniu się do kultury starożytnych greków i rzymian oraz rewolucji francuskiej, a następnie przeciw odniesieniu do wartości chrześcijańskich. Od 2005 - „okres refleksji” nad traktatem konstytucyjnym, gdyż przyjęcie konstytucji okazało się wtedy niemożliwe.
Czerwiec 2007 - szczyt Rady Europejskiej w Brukseli - zastanowienie, co w porównaniu do konstytucji należy zmienić, aby traktat został przyjęty przez wszystkie państwa Unii
23 lipca - pierwszy projekt traktatu
18-19 października - ostateczny kształt traktatu
13 grudnia - po dopracowaniu redakcyjnym i przetłumaczeniu na języki urzędowe traktat zostaje przyjęty.
Postanowienia:
Zwiększyć się ma potencjał Unii do działania w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. To z kolei ma przełożyć się bezpośrednio na większe możliwości w zakresie zwalczania przestępczości i terroryzmu, ale również skuteczniejsze działanie w takich sferach życia jak zdrowie publiczne, ochrona ludności, zmiany klimatyczne, usługi użyteczności publicznej, badania, przestrzeń kosmiczna, spójność terytorialna, polityka handlowa, pomoc humanitarna, sport, turystyka i współpraca administracyjna.
Porównanie z traktatem ustanawiającym konstytucję dla Europy:
Ogólnie różnice są niewielkie, a jednak zmiany w stosunku do Eurokonstytucji są wystarczające do tego, by państwa członkowskie zaakceptowały Traktat z Lizbony. W Traktacie Lizbońskim nie pojawiają się symbole takie jak flaga, hymn, ale Unia ma być silniejsza na arenie międzynarodowej.
Ogólna ocena:
Osobowość prawna - kolejny duży krok w integracji, sprawniejsze działanie na arenie międzynarodowej.
Solidarność - pomoc państwom członkowskim w przypadku ataku terrorystycznego, klęski żywiołowej czy katastrofy spowodowanej przez człowieka
Krytyka traktatu:
- zdaniem konserwatystów Traktat "zanadto ograniczy suwerenność państw narodowych"
- zdaniem części ekspertów nowy system głosowania faworyzuje największe i najmniejsze państwa Unii
Czy Traktat Lizboński będzie rzeczywiście dobrym rozwiązaniem, okaże się po ratyfikowaniu go przez wszystkie kraje członkowskie i przyjęciu 1 stycznia 2009 roku. Jest za to niezawodnym dowodem na to, że Unia się rozwija, a członkowie dążą do coraz to ściślejszej integracji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)