Tlenek siarki(IV) - nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków niemetali Charakterystyka SO2 Bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe.
Jest cięższy od powietrza, w temperaturze -10oC ulega skropleniu.
Dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworząc kwas siarkowy(IV) - H2SO3 Źródła:
Jest produktem ubocznym spalania paliw kopalnych.
Połowa emitowanego na świecie dwutlenku siarki pochodzi ze źródeł naturalnych (wulkanów, wód morskich i rozkładu materii organicznej).
Opalana węglem elektrownia o mocy 1000 MW emituje do atmosfery w ciągu roku 140 000 ton siarki, głównie w postaci SO2. Dwutlenek siarki utrzymuje się w powietrzu przez 2-4 dni i w tym czasie może się przemieścić na bardzo duże odległości.
Jego największe stężenie obserwuje się na obszarach przemysłowych . 70% tego gazu emitują wszystkie elektrownie w Polsce . Pozostałe 30% dwutlenku siarki pochodzi z pojazdów samochodowych , palenisk domowych i innych niż elektrownie zakładów przemysłowych .
Stopień zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego dwutlenkiem siarki można określić na podstawie tzw. skali porostowej. Pewne gatunki wykazują określoną wrażliwość na średnie roczne stężenie SO2 w powietrzu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)