chemiczne zanieczyszczenia powietrza - omówienie(sem I)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1568
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
chemiczne zanieczyszczenia powietrza - omówienie(sem I) - strona 1 chemiczne zanieczyszczenia powietrza - omówienie(sem I) - strona 2 chemiczne zanieczyszczenia powietrza - omówienie(sem I) - strona 3

Fragment notatki:

CHEMICZNE ZANIECZYSZCZENIA ATMOSFERY
Najczęściej i najbardziej zanieczyszczają atmosferę:
Związki siarki (dwusiarczek węgla)
Dwutlenek siarki
Tlenek węgla
Dwutlenek węgla
Tlenki azotu
Związki siarki - SO2, SO3, H2S, H2SO4 , CS2 , (dwusiarczek węgla)
Powstaje w procesach technologicznych produkcji sztucznego jedwabiu, celofanu(folia celulozowa otrzymywana z regenerowanej wiskozy).
Wykazuje specyficzne szkodliwe działanie na ustrój ludzki. Wpływ na organizm ludzki:
Dwusiarczek węgla jest średnio toksyczny, działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy. Działa wybiórczo na tkankę nerwową, przyczynia się do rozwoju przewlekłych polineuropatii (obejmuje swym zasięgiem rozmaite procesy chorobowe mogące doprowadzić do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego) i encefalopatii(uszkodzenia mózgu). Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, w tkance nerwowej utrzymuje się dłużej niż w innych narządach. Dwusiarczek węgla wywiera także działanie miażdżycowe, jest inhibitorem lipazy lipoproteinowej i inaktywatorem wielu układów enzymatycznych.
W bardzo dużym stężeniu jego wdychanie może prowadzić do zatrzymania oddechu na skutek porażenia układu nerwowego. W mniejszych stężeniach długie wystawienie na działanie dwusiarczku węgla powoduje trwałe uszkodzenia mózgu, przejawiające się początkowo jako problemy ze snem, wrażeniem ciągłego zmęczenia i problemy z pamięcią. Dwusiarczek węgla wykazuje też działanie rakotwórcze i mutagenne.
2. Dwutlenek siarki SO2 Powstaje m. in. w wyniku spalania zanieczyszczonych siarką paliw stałych i płynnych (np. węgla, ropy naftowej) w silnikach spalinowych, w elektrociepłowniach, elektrowniach cieplnych. Największy udział w emisji SO2 ma przemysł paliwowo-energetyczny.
SO2 przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery do tzw. Smogu kwaśnego, który to tez jest zwany mgłą przemysłową i powstaje w wilgotnym powietrzu silnie zanieczyszczonym głównie właśnie SO2 i CO2 smog ze wzg. Na dużą koncentrację agresywnych czynników chemicznych stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, wywołuje choroby roślin i powoduje niszczenie materiałów.
Zjawisko kwaśnych deszczy- tworzą się, gdy dwutlenek siarki i tlenek azotu (przemysłowe gazy odpadowe) reagują ze sobą. Gazy powstałe w wyniku spalania wędrują z wiatrem nieraz na duże odległości, a gdy napotkają na swej drodze masywy górskie ulegają kondensacji i spadają na ziemie razem z deszczem
Wpływ na organizm ludzki: Jest gazem o ostrym „mdłym” zapachu. Działa drażniąco na aparat ochronny oka, górne drogi oddechowe, tkankę opłucną.

(…)

…. Przy zwiększaniu się jego stężenia dochodzi do bólów i zawrotów głowy, szumu w uszach, zaburzeń postrzegania, tachykardii, nadmiernej potliwości i przekrwienia spojówek. Przy stężeniach powyżej 10% narasta duszność i osłabienie, pojawiają się omamy i zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie oraz drgawki. Stężenia powyżej 20% powodują śmierć w ciągu kilkunastu minut, a powyżej 30% śmierć natychmiastową…
… godzinach zgon. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, jednak i te stężenia powodują po dłuższym kontakcie zgon.
Zatrucie tlenkiem węgla
Na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz