Tkanka chęstna - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1344
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tkanka chęstna - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

TKANKA CHRZĘSTNA - BUDOWA,PRZYKŁADY LOKALIZACJI I ROLI W NARZĄDZIE RUCHU. Tkanka chrzęstna powstaje z mezenchymy w piątym tygodniu życia zarodka. W organizmie dojrzałym występują pod trzema postaciami, jako chrząstka szklista, chrząstka sprężysta, chrząstka włóknista.
CHRZĄSTKA SZKLISTA: występuje na powierzchniach stawowych kości gdzie pełni funkcje amortyzujące i zmniejsza siłę tarcia podczas wykonywania ruchów w stawach. Wchodzi w skład żeber chrzęstnych łączących pośrednio żebra z mostkiem, jest obecna w ścianach dróg oddechowych. Chrząstka szklista wykazuje stosunkowo duża giętkość i sprężystość. Za wyjątkiem chrząstek stawowych chrząstka szklista pokryta jest ochrzęstną zbudowaną z tkanki łącznej zbitej, która umożliwia jej wzrost i regenerację ponieważ chrząstka szklista nie posiada własnych naczyń krwionośnych ani nerwów. Chrząstka szklista pokrywająca powierzchnie stawowe, pozbawiona ochrzęstnej, w wypadku uszkodzenia praktycznie nie regeneruje się.
CHRZĄSTKA SPRĘŻYSTA: występuje w małżowinie ustnej, trąbce słuchowej oraz chrząstkach krtani.
CHRZĄSTKA WŁÓKNISTA: wchodzi w skład budowy: krążków międzykręgowych gdzie amortyzuje wstrząsy przenoszone z kończyn dolnych na tułów; chrząstek spojenia łonowego; niektórych więzadeł gdzie pełni rolę wzmacniające siłę więzadła i spójność stawu; chrząstek śródstawowych np. w połączeniu kręgów kręgosłupa za pomocą tej chrząstki, krążki międzykręgowe łączą się z powierzchnią górną dolną trzonów kręgowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz