Time, Newsweek & National Geographic

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Time, Newsweek & National Geographic - strona 1 Time, Newsweek & National Geographic - strona 2 Time, Newsweek & National Geographic - strona 3

Fragment notatki:

Time, Newsweek & National Geographic 1.Time Amerykański magazyn “Time” zalicza się do grupy masowych, ilustrowanych magazynów informacyjnych. Swoje treści kieruje do odbiorcy wykształconego. Wg jego twórcy Henry'ego Luce'a: „ Time, jak wszystkie tygodniki różni się od dzienników tym co pomija. Różni się zaś od innych dzienników tym, że zajmuje się w zwięzły sposób każdym ważnym wydarzeniem i przedstawia je jako news.” . Wraz z drugim z założycieli Brittonem Haddenem pragnęli stworzyć pismo dla tych, którzy mają na uwadze swój cenny „Czas” i nie mogą spędzać godzin nad lekturą gazety, ale chcą być dobrze poinformowani. Sam tytuł magazynu sugeruje, iż szanuje czas swoich czytelników przedstawiając im zwięzłe, ale bogate w niezbędne informacje pismo. W niek tórych kampaniach reklamowych skrót TIME jest rozwijany jako: The International Magazine Of Events (międzynarodowy magazyn informacyjny). Skierowany do konkretnego odbiorcy, obywatela zbyt zajętego, by codziennie poświęcać czas czytaniu gazet, był pierwszym czasopismem z wyszczególnionymi działami spraw państwowych, biznesu i nauki
Pierwszy numer magazynu ukazał się 3 marca 1923 roku i kosztował 15 centów. Na okładce znalazł się portret Joseph'a Gurney Cannon'a, lidera Partii Republikańskiej. (Przez wiele dziesięcioleci na okładce pojawiały się pojedyncze postacie).Numer liczył 32 strony, z czego aż 6 zajmowały różne reklamy. Artykuły opisywały zarówno ówczesną Amerykę, jak i Europę czy nawet Azję. ( Poszczególne działy: Nation, World, Science, Health&Medicine, Society, Press, Religion, Sport, Business, Education, Law, Arts&Entertainment, Miscellany, Milestones, To Our readers). Time miał opisywać rzeczy ważne, ale nie wyzbywając się humoru. Do dziś wielu ludzi krytykuje gazetę za zbyt „lekkie” podejście do ważnych tematów i zestawienie ich w jednym numerze z relacjami ze świata pop kultury i życia celebrities.
Nagrody Od 1927 roku Time wybiera „człowieka roku” osobę, która jego zdaniem najbardziej wpływała na bieg wydarzeń w Ameryce i na świecie - w pozytyw nym lub negatywnym sensie. Przyznano go po raz pierwszy Charlesowi Lindberghowi (wsławiony pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań w 1927). Nagroda wywołuje od lat wiele kontrowersji . Na liczącej ponad 80 nazwisk liście laureaci prawdziwie godni szacunku mieszają się ze zbrodniarzami, jej laureatami byli m.in. Lech Wałęsa i Jan Paweł II, ale także np. Adolf Hitler czy Józef Stalin. Dopiero w 1943 roku redakcja uznała za stosowne wyjaśnić, ze "tytuł przyznawany jest osobie lub grupie osób, która w największym stopniu przyczyniła się do zmian - na lepsze lub na gorsze".

(…)

…, Dwight Eisenhower, John F. Kennedy, Jan XXIII, Martin Luther King, Richard Nixon,Ronald Reagan, Michail Gorbaczow, George Bush, Bill Clinton).
„Time” w roku 2006 opublikował również listę 50 najmodniejszych witryn internetowych. Wśród kategorii na jakie podzielono wybrane strony znalazły się: informacja, rozrywka czy też "coś dla tych, którzy mają za dużo czasu". Wiele z nagrodzonych witryn reprezentuje…
… czy manipulowanie faktami. Mimo tego wciąż pozostaje jednym z najbardziej opiniotwórczych tytułów w U.S.A. (jak i na świecie- o czym świadczyć może fakt iż niemiecki „Der Spiegel”, lider na rynku tygodników, wzorował się na amerykańskim tygodniku, na czym, jak widać, nie stracił, lecz zyskał ). Język „Time'a” jest żywy, naładowany emocjami, ekspresyjny.
Oprócz podstawowej, amerykańskiej wersji „Time” ukazuje…
… córek. Jej historia ukazała się w marcu 2003 roku na łamach miesięcznika, a także jako film dokumentalny pokazany w kanale telewizyjnym towarzystwa.
Magazyn jest też znany z częstego publikowania bardzo dokładnych map regionów, które opisuje w artykułach. Archiwa map były niejednokrotnie wykorzystywane przez rząd amerykański, gdy sam nie miał dostępu do dokładniejszych map we własnych zasobach…
…, ale w latach 90. pojawił się także kanał National Gografic Channel, który jest rozpowszechniany w sieciach telewizji kablowej i w telewizji satelitarnej, także w Polsce. National Geographic Channel to kanał telewizyjny proponujący widzom inteligentną rozrywkę. Widzowie kanału to ludzie ciekawi świata - dzięki wspaniałym filmom dokumentalnym mogą z bliska przyglądać się pracy naukowców, podróżników i odkrywców…
… prowadzonych przez Towarzystwo National Geographic. Towarzystwo sponsorowało w całości lub częściowo wiele wypraw i projektów badawczych m.in.
Robert Peary i Matthew Henson - wyprawa na Biegun Północny Hiram Binghan - wykopaliska w Machu Picchu Richard E. Byrd - lot nad Biegunem Południowym Jacques-Yves Cousteau - badania podmorskie Louis i Mary Leakey - odkrycie człekopodobnego Zinantropusa sprzed 1,75 mln…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz