Czasopisma amerykańskie - opis

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czasopisma amerykańskie - opis - strona 1 Czasopisma amerykańskie - opis - strona 2 Czasopisma amerykańskie - opis - strona 3

Fragment notatki:

TIME
Obok “Newsweeka” i „U.S. News & World Report” jest najbardziej znanym amerykańskim magazynem informacyjnym. Podejmuje tematy polityczne, społeczne i gospodarcze z całego świata. Tytuł oznaczający po angielsku „czas” nawiązuje do intencji założycieli, którzy chcieli by lektura ich magazynu pozwoliła oszczędzić czytelnikowi czas potrzebny do zdobycia informacji o aktualnych wydarzeniach i jednoczesne zapoznanie się z publicystyką.
Przez krytyków TIME określany jest jako Weekly Fiction Magazine ze względu na powierzchowne traktowanie prezentowanych tematów, jednak jego rola opiniotworcza jest ogromna.
Właścicielem magazynu jest koncern Time Inc. Wchodzący w skład największego holdingu multimedialnego na świecie - AOL Time Warner, który wydaje przeszło 140 tytułów m.in. Fortune, People, Moneyentertainment weekly, In style docierających łącznie do przeszło 300 mln czytelników. Centrala Timea mies ci się w Nowym Jorku. Historia
TIME został założony w marcu 1923 r. przez Henry'ego Luce'a i Brittona Haddena i stał się zarazem pierwszym tygodnikiem informacyjnym w USA. Od początku przykładano dużą wagę do akcentów rozrywkowych. Od 1927 r. przyznawany jest tytuł osoby roku. W latach 30. i 40. XX w. redakcja TIME'a przygotowywał jednocześnie serię programów radiowych pt: The March of Time w sieci CBS, odnoszących się do aktualnych wydarzeń, które jednoczesnie były komentowane na łamach magazynu. Po II wojnie światowej TIME utrzymywał się w nurcie konserwatywnym. W 1974 roku dział „People” przekształcil się w odrębny magazyn pod tym samym tytulem. Podczas afery Watergate jako pierwszy wezwał prezydenta Nixona do złożenia urzędu. Od końca lat 90. nakład TIME'u nie podlega wielkim wahaniom oscylując w poblizu 4 mln egzemplarzy, nieco więcej niż Newsweek. Przychody z reklam w roku 1997 wyniosły 533 mln $ co plasowało TIME na 3 miejscu wśród magazynów i na pierwszym spośród informacyjnych. TIME posiada wersje zagraniczne - europejską (z siedzibą w Londynie), azjatycką (z siedzibą w Hongkongu) i Południowego Pacyfiku (z siedzibą w Sydney). Z tego powodu tytuł magazynu jest tłumaczony jako The International Magazine of Events.
Każdy numer Timesa składa się z kiludziesięciu stron zawierającyh wiele krótkich artykułów. Teksty pogrupowane sa w stałe działy: NATION, ESSAY, NOTEBOOK, ARTS & ENTERTAINMENT, BUSINESS, HEALTH & MEDICINE, SCIENCE, SOCIETY, SPECIAL SECTION, PEOPLE, TO OUR READERS, LETTERS. Ważną rolę odgrywają reportaże i fotoreportaże. Istotna rolę w czasopiśmie odgrywa szata graficzna - zwłaszcza okładka - przez wiele lat na okładce znajdowały się fotografie pojedynczych osób. Póxniej ta konwencja przestała być tak scisle przestrzegana. Bycie na okładce TIME'a stanowi wskaźnik prestiżu (pamiatki turystyczne, I am a legend)


(…)

… ten otrzymują osoby, które wg redakcji były w minionym roku najbardziej wpływowe, abstrahując od etycznej czy politycznej oceny tego wpływu. Stąd w 1938 r. tytuł otrzymał Adolf Hitler. Kilka osób otrzymało tytuł dwukrotnie, jedyną osobą która otrzymała tytuł 3 razy był F.D Roosevelt. W 1950 tytuł otrzymał żołnierz amerykański, w 1982 komputer w 1988 Ziemia, a w 2006 społeczność internetowa. Blisko 60…
… współpracowników Newsweeka było wiele znakomitości m.in. ekonomista Milton Friedman. W Newsweeku dużo miejsca poświęca się sprawom z zagranicy, pojawiają się tematyczne wydania. Stałe działy pisma to Politics, opinion, health, culture, the economy, voices. Newsweek znany jest także z dziennikarstwa śledczego w maju 2005 r Michael Isikoff opublikował materiał o traktowaniu więźniów Guantanamo.
4 okładki jak widac…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz