Dzienniki w Stanach Zjednoczonych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 910
Wyświetleń: 2009
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dzienniki w Stanach Zjednoczonych - strona 1 Dzienniki w Stanach Zjednoczonych - strona 2 Dzienniki w Stanach Zjednoczonych - strona 3

Fragment notatki:

DZIENNIKI W USA Krótka historia prasy amerykańskiej Dziennikarstwo przybyło do Ameryki wraz z dziennikarzami angielskimi, którzy pracowali na terenie kolonii
informowały przede wszystkim o losach Anglii a nie Ameryki
Kolebką prasy amerykańskiej były dwa ośrodki: Boston i Filadelfia. W Bostonie powstało pierwsze pismo „Public Occurences, Both Foreign and Domestic” założone w 1690 przez Benjamina Harrisa. Było wypełnione wiadomościami z Europy. Nie przetrwało jednak długo ponieważ nie miało ciągłości. Drugim pismem był „Boston News-Letter” założony przez Johna Cambella w 1719 roku.
Trzecim ważnym ośrodkiem był Nowy Jork, gdzie od 1725 roku ukazywała się „The New York Gazetce”. pierwsza poprawka do Konstytucji (1791) - wolność prasy Prasa zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę w informowaniu społeczeństwa.
W 1833 roku powstaje dziennik „The New York Sun”. Od tego czasu zaczynają pojawiać się na rynku tak zwane penny papers, które utrzymują się z reklam i ogłoszeń oraz są kierowane do mniej zamożnego czytelnika. zawierały prymitywne, sensacyjne treści, często opisywały patologie społeczne. Do tego typu gazet zalicza się również dziennik „ The New York Morning Herald ” założony przez Jamesa Gordona Bennetta.
dziennik przedstawiał rzeczywistość nasączoną złem przez co wyolbrzymiającą zjawiska patologiczne. Kolejnym tytułem zaliczanym do penny papers był dziennik Horacego Greeleya „The New York Tribune”. Joseph Pulitzer (1848-1911) 1864 roku Pulitzer przyjechał do USA z Węgier. Na początku pracował w niemieckojęzycznej gazecie „Westliche Post”. kupił dziennik „ The Saint Louis Dispatch”. (Obecnie „The Saint Louis Post-Dispatch”).
Kipił dziennik „The New York Word”, który szybko stał się konkurencją dla Timesa i Heralda. Najważniejszymi cechami wyróżniającymi Pulitzera jako wydawcę było wprowadzenie nowego, świeżego spojrzenia na prasę, stworzenie dzienników dostosowanych do wymagań czytelników. Dzięki niemu założono w 1912 podyplomową School of Jurnalism na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Stała się ona jedną z najlepszych i najbardziej elitarnych szkól dziennikarskich. Dziś jury działające przy School of Jurnalism wybiera laureatów Nagrody Pulitzera, prestiżowego wyróżnienia dla jej zdobywców. Nagrodę przyznaje się w kategoriach: dziennikarstwo, dramat, literatura, muzyka. Nagroda jest przyznawana od 1917 roku.
William Randolph Hearst (1863-1951) w 1887 roku przejął tę gazetę od ojca („The San Francisco Examiner”) i przemienił ją w dynamicznie rozwijający się ilustrowany dziennik. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz