Historia prasy, USA-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 588
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia prasy, USA-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

HISTORIA PRASY.
USA:
Prasa drukowana.
Początki prasy na kontynencie amerykańskim wiązały się z działalnością dziennikarzy angielskich. Oczywiście podstawą rozwoju prasy drukowanej było istnienie od 1620 roku w Nowej Anglii drukarstwa.
Kolebką prasy amerykańskiej był Boston. Tam w 1690 roku Benjamin Harris wydał czterostronicowy druk pod tytułem „Public Occurences Both Foreign and Domestic”. Również w Bostonie w 1704 roku John Campbell wydał „The Boston News-letter”. Było to pierwsze rzeczywiście periodyczne czasopismo amerykańskie.
Drugim ośrodkiem dziennikarstwa w Ameryce była Filadelfia. Tu w 1719 roku pojawiło się czasopismo „American Weekly Mercury”. Do Nowego Yorku prasa dotarła w 1725 roku. Wtedy to Wiliam Bradford zaczął wydawać pismo „New York Gazette”.
W czasie wojny o niepodległość prasa odegrała znaczącą rolę jako informator, a wydarzenia wojenne przyczyniły się do zwiększenia zapotrzebowania na czasopisma. W 1785 roku pojawił się pierwszy dziennik- „Evening Post”, wydawany w Filadelfii przez Benjamina Towne. Szybko znalazł wielu naśladowców. W pierwszym ćwierćwieczu XIX wieku Stany posiadały już najwięcej gazet i czasopism ze wszystkich krajów świata. W Nowym Yorku podjęto próbę stworzenia taniego, wysokonakładowego pisma opartego głównie o dochody z reklam. Prekursorem tego nurtu prasy był Benjamin Day, który w 1833 roku zaczął wydawać „The New York Sun”. Jego śladem poszli James Gordon Bennet (1855 The New York Herald) i Horacy Greeley (1841 The New York Tribune). W 1851 roku Henry Raymond zaczął wydawać „The New York Daily Times” (później nazwę zmieniono na „New York Times”). Było to pismo odmienne od tych wydawanych przez Greeleya i innych. W ten sposób Ameryka zyskała obok nurtu prasy brukowej także nurt prasy prestiżowej.
Rozwój techniki druku, wymiana pokoleń- te czynniki przyspieszały koncentracje. Sprzyjała jej także urbanizacja i wybitne indywidualności, które zaczęły pojawiać się na rynku medialnym. Dodatkowo wysokie koszty wydawania gazet eliminowały słabszych umacniając potęgę koncernów.
Radio i Telewizja.
Pierwsze próby z radiem odbyły się w 1892 roku, w 1920 roku był pierwszy stały przekaz. W latach 20.XX wieku pojawiają się NBC i CBS, w latach 40. XX wieku dołącza ABC. 1934 powstaje FCC, organ niezależny kontrolowany przez Kongres, który bada programy pod względem ich zgodności z prawem. Telewizja w USA - w 1927 roku nastąpił pierwszy przekaz eksperymentalny. Umasowienie po II wojnie światowej. Główne stacje telewizyjne: CBS, NBC, ABC, Turner, FOX.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz