"The New York Times" i "The Washington Post"

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Referat: „The New York Times” i „The Washington Post” „The New York Times” i „The Washington Post” - dwa dzienniki spośród najbardziej opiniotwórczych amerykańskich gazet. „The New York Times” słynie ze swych reportaży i opisywania sytuacji międzynarodowej, „The Washington Post” zaś wyróżnia się gdy przychodzi do opisywania spraw związanych z działalnością rządu amerykańskiego.
W tym referacie pokrótce przedstawię oba tytuły, skupiając się na ich historii i tym, czyją są własnością.
The New York Times
Historia
Założony w 1851 roku przez Henry'ego Jarvisa Raymonda - który w 1856 roku założył Associated Press - i George'a Jonesa pod nazwą „New-York Daily Times”. Zmienił nazwę na „The New York Times” w 1857. Z początku ukazywał się sześć dni w tygodniu, wydanie niedzielne pojawiło się 21 kwietnia 1861 roku. Na podobne posunięcie zdecydowały się inne amerykańskie dzienniki, było to związane z wybuchem wojny domowej i zapotrzebowaniem na najświeższe wiadomości o jej rozwoju.
Wraz ze śmiercią Raymonda w 1869 wydawcą dziennika został George Jones. W latach 1870-71 „The New York Times” zyskał uznanie publikując serię artykułów ujawniających machlojki Williama Tweeda, nowojorskiego polityka z ramienia demokratów, winnego defraudacji wielu milionów dolarów. W 1876 Jones, zdegustowany skandalami administracji prezydenta Ulyssesa Granta, przesuwa dotąd wspierającą Republikan gazetę ku politycznemu centrum.
W 1896 „The New York Times” został wykupiony przez Adolpha Ochsa, wydawcę dziennika „The Chattanooga Times” ukazującego się w Chattanooga w stanie Tennessee. Ochs ułożył slogan gazety, który pojawia się na pierwszej stronie do dziś - „All the news that's fit to print”, „Wszystkie wiadomości które nadają się do druku.” Nakład sięgał wtedy 9000 egzemplarzy . Pod przewodnictwem Ochsa gazeta zwiększyła swój nakład, trafiła do obiegu w innych miastach i zyskała szerokie uznanie. Do druku trafiły pierwsze fotografie. Cena spadła do jednego centa co podniosło nakład trzykrotnie, z 26 do 76 tysięcy 1 . W 1910 gazetę po raz pierwszy kolportowano drogą powietrzną do Filadelfii. W 1912 „The New York Times” jako pierwszy donosi o katastrofie „Titanica”. W tym samym roku po zwycięskich wyborach prezydenckich Woodrew Wilson stwierdza, że zawdzięcza zwycięstwo redaktorskiemu artykułowi „The New York Times”. W 1918 roku po raz pierwszy przyznano „The New York Times” nagrodę Pulitzera za publikacje związane z pierwsza wojną światową. W 1935 umiera Adolph Ochs. Wydawcą zostaje jego zięć, Arthur Hays Sulzberger. W czasie drugiej wojny światowej zginęło dwóch reporterów „The New York Times” . Inny reporter Timesa, William Laurence, był jedynym dziennikarzem obecnym (na pokładzie samolotu obserwacyjnego) przy zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.


(…)

… pozostaje własnością rodziny Katharine Graham. Znaczący pakiet akcji jest też w posiadaniu Berkshire Hathaway, konglomeratu akcjonariuszy którego prezesem jest Warren Buffet.
Nakłady:
Pod względem nakładów „The Washington Post” plasuje się na siódmej pozycji w Stanach Zjednoczonych, za „USA Today”, „The Wall Street Journal”, „The New York Times”, „The Los Angeles Times”, „The New York Post” i „The New York…
… Today” i „The Wall Street Journal”. W marcu 2007 roku średnie nakłady wynosiły:
1,120,420 egzemplarzy w dni powszednie.
1,627,062 egzemplarzy - wydanie niedzielne.
The Washington Post
Historia
Założony w 1877 roku przez Stilsona Hutchinsa, pierwszy dziennik w Waszyngtonie. W 1880 roku jako pierwsza gazeta w Waszyngtonie rozpoczyna wydawanie wydania niedzielnego. W 1887 roku „The Washington Post…
… Post” doczekał się szerokiego rozgłosu i uznania, głównie dzięki znakomitemu dziennikarstwu śledczemu i nie uleganiu naciskom politycznym w sprawach „Dokumentów z Pentagonu” i afery Watergate. W 1973 roku Graham została prezesem wydającej dziennik spółki The Washington Post Company.
W 1979 roku Donald Graham, syn Katharine Graham, zastąpił ją na stanowisku wydawcy.
W 1980 roku ukazał się reportaż…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz