Amerykańskie dzienniki prestiżowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Amerykańskie dzienniki prestiżowe-opracowanie - strona 1 Amerykańskie dzienniki prestiżowe-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

AMERYKAŃSKIE DZIENNIKI PRESTIŻOWE.
Poziom ich czytelników jest wysoki, ale nakład mają mniejszy niż tytuły bulwarowe. Do tej grupy należą dzienniki takie jak: Wall Street Journal, USA Today, The New York Times, The Washington Post, The Christian Science Monitor, Los Angeles Times, Chicago Tribune.
The New York Times- Powstał w 1851 roku, początkowo miał cztery strony, tytuł założył George Jonem i Henry Raymond. Pod koniec XIX wieku dziennik kupił Ochs. (NYT nadal pozostaje w rękach rodziny Ochs-Sulzberger) NYT stanowi dzisiaj nie tylko trwałą instytucję amerykańskiego systemu informacji masowej, ale odgrywa też wielką rolę w procesach informowania międzynarodowego, uchodząc za szczególnie wiarygodnego reprezentanta amerykańskiej elity władzy. Wiele powodów składa się na tę wyjątkową pozycję. Ogromną rolę odgrywa tradycja dziennika poważnego i godnego zaufania. Jest to bardzo wszechstronny liberalny dziennik. NYT publikuje informacje o wszystkim co zasługuje na uwagę w kraju i za granicą, wiele uwagi poświęca regionowi Nowego Yorku. Zwykle podkreśla się znaczenie dziennika w informacji międzynarodowej, ale dowodem jego wszechstronności może być od lat uznawany za wyrocznię dodatek literacki „The NYT Book Review” o olbrzymim wpływie na poczytność książek i powodzenie pisarzy. Sekcja gastronomiczna ma wielkie znaczenie dla restauracji nowojorskich (i nie tylko). Dziennik poświęca wiele uwagi życiu codziennemu, problemom domowym, sportowi, rozrywce, przestępczości, bezrobociu itd. Stałą jego część stanowi bogaty zasób informacji finansowych i gospodarczych. Przy całej ogromnej wszechstronności NYT wybitne znaczenie mają jednak informacje międzynarodowe. Chyba właśnie do nich stosuje się przede wszystkim słynny slogan Adolpha Ochsa drukowany na pierwszej stronie- „Wszystkie wiadomości, które zasługują na druk”. NYT ma największą w prasie amerykańskiej sieć własnych korespondentów. Nakład- 1.200.000 egzemplarzy, wydanie niedzielne- 1.700.000 egzemplarzy. Większość rozchodzi się w prenumeracie. NYT zdobył około 90 nagród Pulitzera. The Washington Post- Powstał w 1877 roku, a założył go Hutchins. W 1933 roku tytuł kupił kalifornijski bankier Meyer. W 1946 roku kierownictwo przejął jego zięć Philip L. Graham. Obecnym wydawcą jest Katherine Graham. W 1934 WP zdobył pierwszą nagrodę Pulitzera, teraz ma ich na swoim koncie około 40. W latach 70. dziennik przezywał swoje wielkie dni doprowadzając do finału afery Watergate. Pod wieloma względami przypomina NYT, są to dwie, równorzędne, wyróżniające się gazety ogólnoinformacyjne, przeznaczone dla elity. Nakład- ok. 800.000 egzemplarzy, wydanie niedzielne- 1.100.000 egzemplarzy. Sprzedaż w większości opiera się na prenumeracie.
Christian Science Monitor- Powstał w 1908 roku, założony przez Mary Baker Eddy, twórczynię

(…)

…, instytucji powołanej dla zrównoważenia wpływów „żółtej prasy” przez tworzenie wzorców gazet rzetelnych i uczciwie informujących. Specjalnością tego dziennika stało się komentowanie aktualnych wydarzeń, zwykle w sposób obiektywny i głęboki. Jest to dziennik o dość ascetycznej jak na Amerykę szacie graficznej lecz bardzo szerokim zakresie tematycznym.
The Wall Street Journal- Założony w 1889…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz