New York Times i Washington Post

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
New York Times i Washington Post - strona 1 New York Times i Washington Post - strona 2 New York Times i Washington Post - strona 3

Fragment notatki:

The New York Times The Washington Post II rok MDSD, Grupa P oniedziałek 11 .45 HISTORIA PRASY W STANACH ZJEDNOCZONYCH Prasa w Stanach Zjednoczonych rozwija się od końca XVII wieku. Można wyróżn ić cztery etapy w jej historii (dziennikarstwo elitarne, rozwój mediów masowych, upowszechnianie się radia i dominacja telewizji). I. Elitarne dziennikarstwo (do 1830r . ) Amerykańscy dziennikarze wywodzili się z ludności na pływowej. P rasa zatem przejęła w zorce z różnych krajów i stała się mieszanką ich wpływów . Większość społeczeństwa była analfabetami. Jednak mimo że p eriodyki docierały do bardzo ogr aniczonej liczby osób, a r edagowanie dziennika było zajęc iem elitarnym i o małym zasięgu , już w 1765r . wprowadzono opłaty stemplowe (podatek od każdej beli papieru, egzemplarza gazety i każdego druku ) . Mimo że zniesiono je już w 1766r . ( podatek ten dotykał wszystkie warstwy ludności) , w krótce wprowadzono „ Sedition Act ”. O kreślał o czym można, a o czym nie wolno pisać prasie. Były to uregulowania prawne które znacząco sk rępowa ły wolność słowa, chociaż dziennikarstwo nadal rozwijało się szybko . D owodem tego może być założenie pierwszej gazety w USA, „The Pensylvania Evening Post” już w 1779r . Miał on znaczący wpływ m.in. na „The New York Timesa” czy „The Washington Post”. II. Rozwój mediów masowych (do 1920r) Prasa masowa pojawiła się w USA w latach trzydziestych XIX wieku. Zyskała nowych czytelników opisami skandalów i tragedii. Była coraz łatwiejsza w odbiorze i coraz tańsza ( dzięki rozwój owi technologii) przez co oddalała się od pierwotnej, elitarnej grupy docelowej. Dla tej, w odpowiedzi na dzienniki masowe (tzw. „ Y ellow P ress ”) , powstały periodyki prestiżowe (czyli „Prestige Papers” ). Były nimi m.in. “The New York Times” (pierwszy dziennik, założony w 1851r) oraz “The Washington Post” ( założony w 18 77r). III. Upowszechnianie się radia (do 1945r) Wynalazek radia zmarginalizował prasę. Od tej pory zadaniem gazet było komentować a nie jak wcześniej - tylko informować. Pojawiły się magazyny, które do dziś ograniczają rolę dzienników na rynku prasowym . IV. Dominacja mediów elektronicznych (do dziś) Rozpowszechnienie telewizji jako głównego środka przekazu zmniejszyło wpływy innych mediów. Dzienniki stały się bardziej lokalne, nastąpiło zmniejszenie nakładów, postępująca koncentracja i tabloidyzacja.

(…)

… o postawienie go w stan odpowiedzialności konstytucyjnej (impeachment). 9 sierpnia 1974 prezydent złożył dymisję, przyznając się tym samym do przedłożonych mu zarzutów.
Obowiązki prezydenta przejął wiceprezydent G. Ford, który zastosował wobec R. Nixona nadzwyczajne prawo łaski. Zamieszanym w aferę urzędnikom państwowym wymierzono wyroki od 2,5 do 8 lat pozbawienia wolności. Afera Watergate czasowo osłabiła…
… się najważniejszym tytułem codziennym w USA.
„New York Times” zalicza się do tzw. „prestige papers”, które w założeniach mają być poważne, uczące i stroniące od sensacji. Od roku 1896 The New York Times Company jest własnością rodziny Ochs-Sulzberger. To oni wprowadzili zasadę: „ Zamiast rozrywki - informacja”
Od 1919r. The New York Timesa zaczęto dostarczać przez Ocean Atlantycki do Londynu.
W 1942r. zaczęto…
… nagród Pulitzera
Duży wpływ na popularność gazety miało odkrycie przez jego dziennikarzy tzw. „Afery Watergate”.
Historia
„The Washington Post” został założony w 1877 roku. W 1933r przejął go kalifornijski bankier Eugene Meyer i w 1945r przekazał swemu zięciu - Philipowi L. Grahamowi. Od tej pory firma należy do rodziny Graham.
Afera Watergate
Główną rolę w odkryciu tego skandalu politycznego odegrali Bob Woodward i Carl Bernstein, dziennikarze „The Washington Post”. Wpadli oni na trop nielegalnych działań otoczenia Nixona skierowanych przeciwko jego przeciwnikom politycznym.
Działania te rozpoczęły się już na kilka lat przed wyborami w 1972 r. Prezydent Nixon był zagrożony utratą poparcia przez kontynuowanie udziału Stanów Zjednoczonych w wojnie wietnamskiej, dlatego założył specjalny Komitet…
… się o nieudanej próbie zainstalowania podsłuchu w siedzibie sztabu wyborczego amerykańskiej Partii Demokratycznej w Waszyngtonie przez zwolenników Nixona. Siedziba mieściła się w hotelu ulokowanym w kompleksie Watergate (stąd nazwa włamania i następnie całej afery). W nocy 17 czerwca 1972 przyłapano tam na gorącym uczynku pięć osób. Wśród zatrzymanych znajdował się James McCord, pracownik Komitetu Reelekcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz