To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
The New York Times The Washington Post II rok MDSD, Grupa P oniedziałek 11 .45 HISTORIA PRASY W STANACH ZJEDNOCZONYCH Prasa w Stanach Zjednoczonych rozwija się od końca XVII wieku. Można wyróżn ić cztery etapy w jej historii (dziennikarstwo elitarne, rozwój mediów masowych, upowszechnianie się radia i dominacja telewizji). I. Elitarne dziennikarstwo (do 1830r . ) Amerykańscy dziennikarze wywodzili się z ludności na pływowej. P rasa zatem przejęła w zorce z różnych krajów i stała się mieszanką ich wpływów . Większość społeczeństwa była analfabetami. Jednak mimo że p eriodyki docierały do bardzo ogr aniczonej liczby osób, a r edagowanie dziennika było zajęc iem elitarnym i o małym zasięgu , już w 1765r . wprowadzono opłaty stemplowe (podatek od każdej beli papieru, egzemplarza gazety i każdego druku ) . Mimo że zniesiono je już w 1766r . ( podatek ten dotykał wszystkie warstwy ludności) , w krótce wprowadzono „ Sedition Act ”. O kreślał o czym można, a o czym nie wolno pisać prasie. Były to uregulowania prawne które znacząco sk rępowa ły wolność słowa, chociaż dziennikarstwo nadal rozwijało się szybko . D owodem tego może być założenie pierwszej gazety w USA, „The Pensylvania Evening Post” już w 1779r . Miał on znaczący wpływ m.in. na „The New York Timesa” czy „The Washington Post”. II. Rozwój mediów masowych (do 1920r) Prasa masowa pojawiła się w USA w latach trzydziestych XIX wieku. Zyskała nowych czytelników opisami skandalów i tragedii. Była coraz łatwiejsza w odbiorze i coraz tańsza ( dzięki rozwój owi technologii) przez co oddalała się od pierwotnej, elitarnej grupy docelowej. Dla tej, w odpowiedzi na dzienniki masowe (tzw. „ Y ellow P ress ”) , powstały periodyki prestiżowe (czyli „Prestige Papers” ). Były nimi m.in. “The New York Times” (pierwszy dziennik, założony w 1851r) oraz “The Washington Post” ( założony w 18 77r). III. Upowszechnianie się radia (do 1945r) Wynalazek radia zmarginalizował prasę. Od tej pory zadaniem gazet było komentować a nie jak wcześniej - tylko informować. Pojawiły się magazyny, które do dziś ograniczają rolę dzienników na rynku prasowym . IV. Dominacja mediów elektronicznych (do dziś) Rozpowszechnienie telewizji jako głównego środka przekazu zmniejszyło wpływy innych mediów. Dzienniki stały się bardziej lokalne, nastąpiło zmniejszenie nakładów, postępująca koncentracja i tabloidyzacja.
(…)
… o postawienie go w stan odpowiedzialności konstytucyjnej (impeachment). 9 sierpnia 1974 prezydent złożył dymisję, przyznając się tym samym do przedłożonych mu zarzutów.
Obowiązki prezydenta przejął wiceprezydent G. Ford, który zastosował wobec R. Nixona nadzwyczajne prawo łaski. Zamieszanym w aferę urzędnikom państwowym wymierzono wyroki od 2,5 do 8 lat pozbawienia wolności. Afera Watergate czasowo osłabiła…
… się najważniejszym tytułem codziennym w USA.
„New York Times” zalicza się do tzw. „prestige papers”, które w założeniach mają być poważne, uczące i stroniące od sensacji. Od roku 1896 The New York Times Company jest własnością rodziny Ochs-Sulzberger. To oni wprowadzili zasadę: „ Zamiast rozrywki - informacja”
Od 1919r. The New York Timesa zaczęto dostarczać przez Ocean Atlantycki do Londynu.
W 1942r. zaczęto…
… nagród Pulitzera
Duży wpływ na popularność gazety miało odkrycie przez jego dziennikarzy tzw. „Afery Watergate”.
Historia
„The Washington Post” został założony w 1877 roku. W 1933r przejął go kalifornijski bankier Eugene Meyer i w 1945r przekazał swemu zięciu - Philipowi L. Grahamowi. Od tej pory firma należy do rodziny Graham.
Afera Watergate
Główną rolę w odkryciu tego skandalu politycznego odegrali Bob Woodward i Carl Bernstein, dziennikarze „The Washington Post”. Wpadli oni na trop nielegalnych działań otoczenia Nixona skierowanych przeciwko jego przeciwnikom politycznym.
Działania te rozpoczęły się już na kilka lat przed wyborami w 1972 r. Prezydent Nixon był zagrożony utratą poparcia przez kontynuowanie udziału Stanów Zjednoczonych w wojnie wietnamskiej, dlatego założył specjalny Komitet…
… się o nieudanej próbie zainstalowania podsłuchu w siedzibie sztabu wyborczego amerykańskiej Partii Demokratycznej w Waszyngtonie przez zwolenników Nixona. Siedziba mieściła się w hotelu ulokowanym w kompleksie Watergate (stąd nazwa włamania i następnie całej afery). W nocy 17 czerwca 1972 przyłapano tam na gorącym uczynku pięć osób. Wśród zatrzymanych znajdował się James McCord, pracownik Komitetu Reelekcji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)