Prasa amerykańska.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1477
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prasa amerykańska. - strona 1 Prasa amerykańska. - strona 2 Prasa amerykańska. - strona 3

Fragment notatki:

Prasa amerykańska. Początki prasy w USA wiążą się z działalnością dziennikarzy angielskich. Przenosili do USA własne wzory prasy dziennikarskiej. 3 miasta amerykańskie dzisiaj uważane są za pierwsze, prekursorskie siedziby prasy. Kolebką prasy był Boston. W 1704 roku w Bostonie John Campbell wydał „Boston News Letter”, pierwsze periodyczne czasopismo amerykańskie, ale wzorowane na angielskich. Drugim ośrodkiem prasowym była Filadelfia, a trzecim Nowy Jork. Pierwsze gazety w Nowym Jorku pojawiły się w 1725 roku. Bardzo ważna dla prasy amerykańskiej była konstytucja. Pierwsza wersja ukazała się w 1787 roku. Ostatecznie konstytucja amerykańska obowiązuje od 1791 roku. Kongres nie może naruszać wolności religii, słowa, ani druku. Potraktowano to oświadczenie jako akt prawny, po latach stał się największym wykładnikiem. W latach 1800-1825 Stany Zjednoczone posiadały najwięcej gazet i czasopism na świecie. W 1820 roku ukazywało się 512 gazet amerykańskich, w tym 24 dzienniki. Gazeta w Stanach była adresowana do establishment, bogatszej części Amerykanów. Już w XIX wieku pojawiły się pierwsze wzorce dla prasy światowej, pojawił się pomysł taniej, wielonakładowej prasy. W 1823 roku Benjamin Day wydał „The New York Sun” - 4 kolumny, tematyka typowo tabloidowa. W pierwszym roku działalności osiągnął nakład 8 tys. egz. Nurt taniej prasy (prasy żółtej) osiągnął wielką popularność w USA. Drugim nurtem była prasa skierowana do bogatych Amerykanów. W 1851 roku Henry Raymond założył „New York Daily Times”, potem tytuł skrócono do „New York Times”. Przeciwstawił go prasie taniej, dominuje komentarz, hasła gazety: niezależność, wiarygodność. W 1851 roku “New York Times” rozpoczął historię prasy prestiżowej w USA. W poł. XIX wieku najbardziej znane były dwa tytuły prasy taniej: James Gordon Benett wydał w 1835 roku „New York Herald”; Horacy Greeley wydał w 1841 roku “New York Tribune”. Dynamiczny rozwój gazet nie był przypadkowy. Decydowały o tym różne czynniki, np. urbanizacja Ameryki. W 1880 roku w miastach żyło ok. 23% Amerykanów (50 mln. mieszkańców). 20 lat później mieszkało już 80 mln. ludzi. Nastąpił wielki rozrost aglomeracji amerykańskich: Nowy Jork, Boston, Filadelfia, Baltimore, Chicago. Pomagało temu również ogromne zróżnicowanie tematyczne. Wtedy rozpoczęła się historia prasy polonijnej w Stanach. Joseph Pulitzer przybył do Stanów w 1864 roku. W 1883 roku kupił nowojorską gazetę „World”. Postawił w niej na następujące działy: reklama, sport, dział miejski. Wielką rolę zaczęli odgrywać korespondenci zagraniczni. Bohaterem jednego z komiksów był chłopiec w żółtym ubraniu „Yellow Kid”, stąd określenie żółta prasa.

(…)

… nakład 1 mln. egz. W 1999 roku Amerykanie postanowili dowiedzieć się, jakie są najlepsze gazety w ich kraju. Wykonano ankiety zawierające obszerne kryteria. Na pierwszym miejscu znalazł się „New York Times, po nim „Washington Post”, „Wallstreet Journal”, „Los Angeles Times”, „Chicago Tribune”, „USA Today”. Pierwsze 5 gazet to również najbardziej opiniotwórcze gazety amerykańskie w Stanach…
… faktów. Jest uważany za twórcę tzw. dziennikarstwa interpretacyjnego (połączenie aktualnej informacji z komentarzem). [dziennikarstwo interpretacyjne - Lippman; śledcze - sprawa Watergate; śledcze finansowe - „Wallstreet Journal”] W kwietniu 1972 roku Richard Nixon wygrał wybory z senatorem partii demokratycznej Jamesem McGovern'em, który po przegranej zaczął oskarżać Nixona o malwersacje wyborcze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz