Terminy dla stron i uczestników.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Terminy dla stron i uczestników. - strona 1

Fragment notatki:

TERMINY dla stron i uczestników w postępowaniu procesowym to będą terminy dla stron, w postępowaniu nieprocesowym to będą terminy dla uczestników postępowania, w postępowaniu egzekucyjnym terminy dla stron i uczestników postępowania egzekucyjnego - w ramach tych terminów należy wyróżnić:
USTAWOWE
wyznaczane są przez ustawę (w szczególności KPC) - nie można ich przedłużać ani skracać (np. nie można przedłużyć terminu 14 dniowego do wniesienia apelacji, oczywiście ten termin liczy się na warunkach wskazanych w KPC - od daty doręczenia stronie wyroku wraz z uzasadnieniem, a jeżeli strona nie słożyła wniosku o uzasadnienie, to od upływu ostatniego dnia terminu 7 dniowego), początek ich biegu jest zawsze wyraźnie przez ustawodawcę wskazany. Do zaskarżania czynności Terminy ustawowe można przywrócić (jeżeli strona nie z własnej winy uchybi temu terminowi + inne warunki)
SĄDOWE
wyznaczane przez sąd lub przewodniczącego stronom i uczestnikom postępowania (NIE MYLIĆ Z TERMINAMI DLA SĄDU) - nie podlegają przywróceniu , natomiast podlegają skróceniu lub przedłużeniu (dopuszczalne tylko na wniosek, wniosek musi być zgłoszony przed upływem terminu i musi być umotywowany ważną przyczyną - art. 166 KPC - przedłuża lub skraca przewodniczący, nawet bez wysłuchania drugiej strony)
UMOWNE
na gruncie KPC jest jeden, art. 178 kpc- sąd może zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron, na 3 do 12 miesięcy. Wspólną cechą terminów sądowych i ustawowych jest, to że mają one charakter prekluzyjny . Polega to na tym,. Że czynność procesowa podjęta po terminie jest czynnością bezskuteczną (np. jeżeli stronom wyznaczono termin sądowy do usunięcia braku w zakresie zdolności sądowej, to czynności podjęte po upływie tego terminy są czynnościami bezskutecznymi - nie wywołującymi skutków procesowych).
DLA SĄDU I INNYCH ORGANÓW
to nie jest do końca bezwzględna prekluzja - można się powołać na twierdzenia, zarzuty oraz dowody, których pozwany nie własnej winy nie mógł zgłosić, ale jeśli nie zaistnieją takie dodatkowe przesłani sąd oddali powództwo cywilne, bo powód nie dopełnił tego obowiązku… To, co powiedziałem na początku - Nawet najlepsze prawo materialne, bez dobrego prawa procesowego (a zwłaszcza znajomości tego prawa przez studentów wydziału prawa, którzy będą sędziami, adwokatami, radcami prawnymi, doradcami prawnymi pierwszej drugiej kategorii itd. itd.) jest rycerzem pozbawionym oręża. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz