Teorierównowagi budżetowej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorierównowagi budżetowej - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Teoria równowagi budżetowej zgodnie z tą teorią budżet uchwalano jako zrównoważony, poprzez dostosowanie do dochodów budżetowych wydatków budżetowych. Teoria ta funkcjonowała w okresie kiedy uważano, że mechanizm rynkowy jest sam w stanie rozwiązać wszystkie problemy gospodarcze. Mały udział państwa w gospodarce spowodował, ze wydatki budzetu państwa były niskie, a dochody budżetowe również były niskie. Nie funkcjonowała ochrona socjalna pracowników. Można było łatwo ustalić budżet zrównoważony. Teoria systematycznego deficytu - twórca- J.M. Keynes. Była ona receptą na walkę z bezrobociem (występowała w momencie recesji gospodarcze). W okresie recesji gospodarczej ustala się budżet z deficytem. Deficyt ten pokrywa się nawet kredytem w banku centralnym, czyli dodrukiem pustego pieniądza. Wydatki budżetowe powinny być przeznaczone na roboty publiczne czyli finansowanie infrastruktury technicznej . z tą teorią wiązę się niebezpieczenstwo wzrostu cen (inflacji).
Teoria budzetów cyklicznych- to teoria długookresowa czyli równowaga budżetowa zostanie osiągnięta po jednym cyklu. W okresie wzrostu gospodarczego gdy dochody w społ. Rosną a nie maleje bezrobocie państwo nakłada na podatnika wyższe podatki bądż też emituje obligacje w celu uzyskania nadwyzki budzetowej. W okresie recesji gospodarczej dochody w społeczeństwie maleją a rosną wydatki socjalne z budzetu. W okresie recesji ustala się budżet z deficytem. Deficyt ten pokrywany jest nadwyżkami z lat poprzedznich. Trudno jest przewidziec jak dlugo będzie trwal wzrost gospodarczy a jak długo recesja. W związku z tym mogą pojawić się problemy czy zgromadzona nadwyzka wystarczy na pokrycie deficytu budżetowego. Podstawową zaletą tej teorii jest to iż Państwo nie zadłuża się.
Teoria inpasu- może być dlugo lu krótkookresowa w zależności od długości trwania inwestycji. Ustala deficyt jeśli nawet ma nadwyzke po to aby sfinansowac inne przedsiębzięcia (np.organizację olimpiady). Dochody z tych przedsiębzięć, inwestycji wystarczą na spłatę zaciągniętych pożyczek.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz