Teorie struktury kapitału

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie struktury kapitału - strona 1 Teorie struktury kapitału - strona 2 Teorie struktury kapitału - strona 3

Fragment notatki:

Teorie struktury kapitału
Model Modiglianiego-Millera.
Twórcy modelu założyli, że istnieje czysto teoretyczny stan w gospodarce (nierealny do wykonania) i na podstawie tego prostego, teoretycznego stanu zbudowali model struktury kapitału. Po czym z modelu tego odejmowali kolejne założenia rozszerzając go tak, aby jak najbardziej zbliżyć go do warunków rzeczywistych i otrzymać ostateczną wizję struktury kapitału nowoczesnej gospodarki.
Założenia:
Brak kosztów pośrednich - jeżeli firma decyduje się pozyskać kapitał, to nie ma kosztów, które wiązały by się z pozyskaniem tego kapitału (emisji, prowizji, auditu).
Brak podatków od osób fizycznych - nabywanie papierów wartościowych i sprzedawanie ich z zyskiem wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatku dochodowego. Skoro zatem podatki mogą wpływać na zachowania inwestorów, to nie możliwe jest wskazanie typowego zachowania inwestora. Wykluczenie czynnika podatków oznacza, że każdy inwestor inwestuje w sposób racjonalny i możliwy do przewidzenia.
Brak podatków od osób prawnych - chodzi o czynnik wykorzystywania kosztów finansowych do obniżenia obciążenia podatkowego. Można zauważyć, że rodzaj wymaganych podatków i ich wysokość będzie determinowała strukturę kapitału (firmy wybierają takie źródła finansowania, by ich koszt można było w jak największym stopniu odpisać od podatku). Wyłączając czynnik podatków powodujemy, że znikają korzyści pozyskiwania kapitału dłużnego, co znacznie upraszcza dalszą analizę.
Jednakowa dostępność kapitału dla inwestorów i przedsiębiorstw - zakładamy, że inwestor nie ma żadnych barier w pozyskaniu kapitału na inwestycje. Ideą jest zniesienie barier w przepływie kapitału.
Jednakowy koszt kapitału dla inwestorów i przedsiębiorstw - zakłada się, że jeśli kapitał przepływa swobodnie na świecie, to wszędzie i dla wszystkich kosztuje on tyle samo (w warunkach realnych koszt kapitału dla różnych grup jest inny - zależnie od sektora przedsiębiorstwa, ponieważ firmy z różnych obszarów działają w różnych relacjach zysk - dochód).
Brak ryzyka długu bez względu na jego udział w pasywach - w praktyce im więcej firma zaciąga długów, tym większy staje się koszt kapitału dłużnego ze względu na rosnące ryzyko nie spłacenia długu. Wykluczamy ten element z analizy zakładając, że nie istnieje żadne ryzyko zadłużenia i tym samym nie ma ograniczenia zadłużenia.
Brak wpływu poziomu zadłużenia na EBIT - firma zadłuża się tym bardziej im lepiej funkcjonuje w działalności operacyjnej. W założeniu tym likwidujemy wpływ dłużnego kapitału na poziom zysku z działalności operacyjnej sprawiając, że wybór struktury kapitału staje się obojętny dla działalności operacyjnej.


(…)

… przy zarządzaniu ryzykiem finansowym. Koszt kapitału własnego firmy, która używa długu jest:
Wymaganą przez akcjonariuszy stopą zwrotu (czyli, ile możemy żądać od firmy rocznego zwrotu, jeśli firma ma kapitał własny i długi)
+
Premia za ogólne ryzyko gospodarki - nie ma tutaj kwestii długu, istotna jest relacja między rentownością giełdy (całości makroekonomii) i rentownością wolną od ryzyka - obligacjami skarbowymi.
+
Premia za ryzyko finansowe zadłużenia spółki - każda akcja firmy, którą kupujemy na giełdzie ma dwa rodzaje ryzyka, różniące się sposobem zarządzania:
Systematyczne - jest to ryzyko rynku. Jest niezarządzalne, nie mamy na niego wpływu, jest ono ryzykiem koniunktury na giełdzie (hossy, bessy).
Specyficzne - dotyczy każdej osobnej spółki. Ryzykiem tym można z powodzeniem zarządzać. Dotyczy…
…, tym większe oczekiwania akcjonariuszy - oba te czynniki sprawiają, że wzrost zadłużenia powoduje stabilizację średniego ważonego kosztu kapitału (WACC).
- relacja kapitałowa. Różnica między finansowaniem dotychczasowym (własnym) a nowym (zaczerpniętym z długu) w stosunku do różnicy kosztów. Jest tutaj widoczna obniżka kosztu kapitału (ponieważ kapitał obcy jest tańszy niż własny), która zostaje zniwelowana…
… , będzie stała, jednak pojawi się coraz większa oszczędność z tytułu podatku, co spowoduje obniżenie średniego ważonego kosztu kapitału (WACC).
Wniosek:
Jedynym czynnikiem, który powoduje spadek WACC i sprawia, że warto się zadłużać są oszczędności podatkowe.
Powyższy wniosek rodzi pytanie: W jakim stopniu należałoby zwiększyć zadłużenie, aby to miało sens? Jak zachować równowagę między zwiększającym…
… nie powoduje wzrostu kapitału własnego. Im wyższy jest udział długu w kapitale ogółem, tym wyższa jest wartość spółki, ponieważ:
koszt kapitału obcego powoduje obniżenie średniego ważonego kosztu kapitału
akcjonariusze nie denerwują się tym, że firma może zbankrutować
(jest to oczywiście sytuacja hipotetyczna)
„Spółka z ryzykiem bankructwa” - najbardziej realna sytuacja. Na początku wraz ze wzrostem długu…
… istnienia różnych stóp zwrotu różnych spółek (zależność wzrostu ceny akcji w stosunku do wzrostu indeksu giełdowego). Jeżeli chcemy minimalizować to ryzyko, to powinniśmy zwiększać liczbę akcji w portfelu. Jeśli obawiamy się, że akcje kupowane będą gorsze od średniej na rynku, to kupujemy akcje dwóch spółek lub więcej. Im więcej akcji różnych spółek będziemy nabywać, tym bardziej zmniejszać będziemy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz