Teorie organizmiczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie organizmiczne - strona 1 Teorie organizmiczne - strona 2 Teorie organizmiczne - strona 3

Fragment notatki:

Blok IV Teorie organizmiczne. Prekursorzy tych teorii chcieli zlikwidować dualizm. Jackson: najstarsze struktury naturalne są najbardziej trwałe, najmłodsze: kora mózgowa jest najbardziej narażona na zniekształcenia i zaburzenia. Ujmował on człowieka całościowo. Innymi założycielami tych teorii byli: fizjolog C. Bernard i filozof polityk : Jan Smuts. Podstawowe założenia teor ii organizmicznych: Położenie nacisku na spójność i integralność osobowości. Organizacja to naturalny stan każdego organizmu.
Punktem wyjścia jest przyjęcie tezy, że organizm to zorganizowany system który można analizować tylko jako całość. Jest to myślenie holistyczne. Nie można zrozumieć całości badając wyizolowane części, ponieważ całość funkcjonuje wg praw, których nie odnajdujemy we fragmentach. Nie można pozwolić aby integralność została zniszczona przez analizę.
Uważa się, że człowiek jest motywowany przez jeden najważniejszy motyw a nie przez wiele motywów. Ten główny cel nadaje życiu jednostki cel i kierunek.
Realizacja potencjalnych potrzeb odbywa się różnymi sposobami. Cechą każdego systemu jest otwartość.
Teorie organizmiczne minimalizują wpływ środowiska. Jego wpływ jest na tyle istotny na ile organizm wybiera te cechy na które chce reagować. Środowisko nie może zmusić organizmu do działań, gdy zapanuje ono nad człowiekiem to jest to stan patologiczny. Zwolennicy tych teorii korzystają z założeń psychologii postaci rozszerzając ją o wszystko czym dany organizm jest i co czyni.
Wiele można się nauczyć z wszechstronnego badania jednej jednostki, więcej niż z rozległych badań izolowanej funkcji psychologicznej, wyodrębnionej z wielu jednostek. Z tego powodu teorie organizmiczne są bardziej popularne wśród psychologów klinicznych, którzy są zainteresowani całą osobą niż wśród psychologów eksperymentalnych zainteresowanych badaniem oddzielnych procesów np.: spostrzegania
Czołowymi przedstawicielami teorii organizmicznych są: K. Goldstein, P. Lecky, A. Angyal, A. Maslow.
Struktura i dynamika osób w interpretacji K. Goldsteina Struktura osobowości Organizm jest całością i składa się z części bardzo silnie ze sobą połączonych. Gdy następuje izolacja części to mamy do czynienia z chorobą (np.: w stanie strachu). Każdy proces jest wynikiem działania całego organizmu. Kiedy dana część zaczyna dominować staje się figurą a pozostała część organizmu staje się tłem. Figura jest wynikiem podejmowania aktywności przez organizm. Tło jest ciągłe - nie tylko otacza figurę ale znajduje się też poza nią. Każda figura przejawia się w postaci zorganizowanego i elastycznego zachowania . Figury naturalne prezentują preferencje. Preferencje są to wrodzone czynności wykonywane przez człowieka zgodnie z całym organizmem

(…)

… sposób realizują siebie, mają różną siłę popędów i skalę potrzeb. Samorealizacja jest wydobywaniem potencjałów natury ludzkiej.
Dochodzenie do porozumienia ze środowiskiem. Środowisko to źródło mocy. Naciska na człowieka, daje mu szansę na spełnienie. Należy liczyć się ze środowiskiem np.: przystosowując się do zagrożeń natury. Licząc się z tym dochodzi do porozumienia ze środowiskiem.
3. Struktura biosfery
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz