teorie kontroli - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
teorie kontroli - omówienie - strona 1 teorie kontroli - omówienie - strona 2 teorie kontroli - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

15 elementów opisujących kontrolę, teoria kontroli:
1)ujęcie kontroli
2)definicja kontroli
3)źródła
4)uczestnicy kontroli
5)przedmiot i zakres
6)cele i funkcje
7)zasady
8)kryteria 9)metody 10)formy, typy
11)procedury kontroli
12)wynik
13)skutki
14)kontrola kontroli
15)rodzaje kontroli
KONTROLA - zjawisko powszechne, występujące w działalności człowieka i wszystkich jednostek organizacyjnych, występujące w każdym działaniu i w każdej jednostce organizacyjnej, polega na zapobieganiu błędom. Po wykryciu błędów podejmuje się odpowiednią „decyzję” (akt woli) w celu skorygowania błędu, jego usunięcia. Rozróżniamy 2 ujęcia wstępne tego zjawiska:
1)podmiotowe/instytucjonalne - instytucje w znaczeniu organizacyjnym, jednostki organizacyjne, które biorą udział w wykonywaniu czynności kontrolnych. Jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna, która prowadzi kontrolę.
2)przedmiotowe/funkcjonalne/ czynnościowe - ciąg czynności intelektualnych, fizycznych, zespół czynności które polegają na sprawdzeniu, czy inna jednostka lub działalność działa prawidłowo.
Słowo kontrola - używane niegdyś jako potwierdzenie zapłacenia podatku przez podatnika.
(roll - podatek, contra roll - potwierdzenie zapłaty podatku, coś przeciwnego); zaczerpnięte z języka francuskiego.
Kontrola pełni rolę usługową wobec zjawiska sprawowania władzy; kontrola to ustalenia stanu faktycznego, sygnalizowanie jednostkom nadrzędnym nad podmiotem kontrolowanym nieprawidłowości w działalności innych ludzi. Ale bez decydowania o sposobie działań przez osobę kontrolowaną, kontrola kończy się wynikiem kontroli, nie wpływa na działalność jednostki kontrolowanej.
Kontrola i zjawisko kontroli - jest elementem administrowania przez państwo, występuje również w jednostkach samorządu terytorialnego. Jest to zjawisko związane z administrowaniem nie tylko organów należących do organów administracji.
2 płaszczyzny badawcze zjawiska kontroli:
1)ujęcie prakseologiczne/ujęcie właściwe ogólnej teorii organizacji i kierowania - administrowanie to zespół zespół czynności polegających na kierowaniu i organizowaniu życia ludzkiego a kontrola jest jego nieodzownym elementem.
Kontrola to jedna z form działania administracji publicznej - wobec społeczeństwa i innych podmiotów.
2)ujęcie normatywne - płaszczyzna na której występują nauki prawne, normy prawa administracyjnego szukają odpowiedzi czym jest kontrola w sensie prawnym, przepisy właściwie tego nie definiują, (prawo adm ustrojowe, materialne, procesowe - we wszystkich grupach przepisów występuje zjawisko kontroli) prawo ustrojowe- kontrola wewnętrzna (przełożony - podwładny, wertykalnie i horyzontalnie) na poziomie prawa powszechnego między jednym organem a drugim.


(…)

… tylko nadzór)
kontrola administracyjna jako więź organizacyjna i więź samodzielna i niezależna bez nadzoru i kierowania.

… kontrolne, powstają nowe instytucje a niewiele znika. To nie jest dobre, następuje pogorszenie działalności kontrolnej, kontrolerów przybywa, a to obciąża podatników. Przedsiębiorstwa narzekają na zbyt wielką liczbę kontroli. Autonomizacja kontroli - zjawisko biurokratyzmu kontroli, kontrola dla sztuki, kontrola zamyka się sama w sobie. Hipertrofia kontroli - przerost działań kontrolnych nad działalnością…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz