To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Teorie integracji europejskiej Europa Ojczyzn - jedna z wizji Unii Europejskiej , zakładająca związki gospodarcze przy zachowaniu odrębności politycznej zjednoczonych krajów. Wyróżniającą cechą tej koncepcji był nacisk na poszanowanie suwerenności państw i rozwój współpracy międzyrządowej , a nie ponadnarodowej . Koncepcja ta rozwinięta i propagowana przez gen. Charles'a de Gaulle'a stoi niejako w opozycji do koncepcji federalistycznych zjednoczenia Europy. De Gaulle był przeciwnikiem federacji europejskiej, a także ściślejszej integracji politycznej państw ówczesnych Wspólnot Europejskich .
Międzyrządowość (intergovernmentalism) - forma interakcji pomiędzy państwami, która polega na suwerennej niezależności i jest najbardziej rozpowszechnioną formą współpracy pomiędzy krajami. Znaczenie międzyrządowości wzrosła w XX wieku , co jest odzwierciedleniem większej niezależności państw, która ze względów strategicznych i (lub) gospodarczych przeniosła się na inne sfery życia (polityczne, kulturowe, społeczne). Najczęściej spotykaną formą międzyrządowości są układy i sojusze , z których najprostsze to dwubiegunowe porozumienia między państwami. Inną ważną formą jest liga , bądź konfederacja , np. Liga Narodów , Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Wspólnota Narodów , czy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową ( OPEC )
Zaleta: umożliwienie państwom wspólną pracę i działanie, które nie ogranicza ich niezależności Wada: ogranicza zakres współpracy międzynarodowej do tych obrębów, w których interesy narodowe są zbieżne oraz istnieje wzajemne zaufanie, wówczas konfederacje sprowadzane są do roli klubów dyskusyjnych Neoi nstytucjonalizm (współczesny instytucjonalizm ) - korzeni tego kierunku upatruje się w tzw. szkole historycznej, której rozwój nastąpił w Niemczech . Czołowi przestawiciele kierunku W. Roscher ( 1817 - 1894 )
K. Knies ( 1821 - 1898 ) G. Schmoller ( 1838 - 1917 )
M. Weber ( 1864 - 1920 ) W. Sombart ( 1863 - 1941 )
Ujęcie socjologiczne W odróżnieniu od instytucjonalizmu , neoinstytucjonalizm zakłada, że instytucje są bardziej zmienne, ozwijają się, a nie powodują spowolnienia tempa zmian. Oznacza to, że współczesne instytucje w swoim działaniu są bardziej racjonalne.
Analiza neoinstytucjonalna w socjologii polega na analizie zachowania racjonalnych jednostek w bliskim otoczeniu i w ramach instytucji . Jej zasady znajdują zastosowanie w szczególności w badaniu zmian społecznych. To przez zmiany instytucjonalne ma miejsce dostosowanie się człowieka do nowych wymogów. Transmisja ta odbywa się między innymi przez takie instytucje, jak rynek
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)