Teorie i hipotezy wyjaśniające zjawiska z zakresu socjalzacji politycznej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie i hipotezy wyjaśniające zjawiska z zakresu socjalzacji politycznej - strona 1 Teorie i hipotezy wyjaśniające zjawiska z zakresu socjalzacji politycznej - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw teorie i hipotezy wyjaśniające zjawiska z zakresu socjalizacji politycznej:
Herman:
Socjalizować - czynić kogoś odpowiednio przygotowanym do życia w społeczeństwie. To uczenie się społecznych wzorów odpowiednich do pozycji społecznej, jakie występują w różnych instytucjach w społeczeństwie. Mechanizm socjalizacji to nauczanie, przedmiot - społeczne wzory, zróżnicowanie podmiotowe dotyczące statusu i roli - społeczna pozycja. To uczenie się politycznych wzorów, które korespondują ze społecznymi pozycjami, jakie występują w obrębie różnych instytucji w społeczeństwie.
Easton i Dennis:
Proces rozwojowy, poprzez który osoby nabywają polityczne orientacje i wzory zachowań.
Freud:
Dziecko rodzi się z pewnymi instynktami, które są kanalizowane lub blokowane w procesie socjalizacji zgodnie z życzeniami rodziców lub wychowawców. Konflikt jednostki - nieuświadomione potrzeby a ograniczenia wynikające z oddziaływania świata zewnętrznego.
Jaros:
Hipoteza niepokoju - generalnie pozytywne nastawienie emocjonalne dzieci manifestowane zarówno wobec rodziców, jak i politycznych liderów są rodzajem dzielenia się wielkim napięciem i niepokojem zewnętrznym z chęcią bycia kimś wielkim i znaczącym.
Hipoteza rebelii - tłumaczy konflikty między potrzebą określenia niezależności czy męskości w okresie ich biologicznego i społecznego dojrzewania a zależnością od rodziców. Konflikt ten wytwarza reakcję w postaci manifestowania rebelii społecznej i politycznej.
Bowbly:
Teoria przywiązania - dzieci socjalizowane przez rodziców nie okazują agresji, nie buntują się. Obie strony wykazują jedność, relacja opiera się na kontynuowaniu akceptacji rozwoju dziecka, które czują się zaspokojone przez rodziców; występuje emocjonalny związek pomiędzy rodzicami a dzieckiem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz