To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pervin John - rozdział 14. Teoria społeczno-poznawcza. Teoria społeczno-poznawcza mówi, że: -nieprzystosowanie poznawcze jest rezultatem dysfunkcjonalnego uczenia. Złe reakcje mogą być nabyte przez bezpośrednie doświadczenie, albo obserwacje zaburzonych modeli. -rodzice (jako wzór) mogą mieć znaczy wpływ na rozwój psychopatologii u dzieci. Nabyte w ten sposób zachowania utrzymują się na skutek wzmocnień (bezpośrednich i zastępczych). Dla teorii SP ważne znaczenie mają dysfunkcjonalne oczekiwania (np. bo bodźcu nastąpi ból) i przekonania na temat siebie. Dysfunkcjonalne przekonania na temat siebie: poczucie niskiej własnej skuteczności poczucie własnej nieskuteczności (odgrywa kluczową rolę w lęku i depresji)
Poczucie własnej skuteczności a lęk: Ludzie z niskim poczuciem własnej skuteczności w syt. potencjalnych zagrożeń odczuwają wysokie pobudzenie związane z lękiem (stres). Nie sama sytuacja a niskie poczucie skuteczności w radzeniu sobie z nią wywołuje ten lęk. Osoba taka koncentruje się raczej na samej katastrofie i jej przyszłych skutkach a nie na tym jak jej zaradzić. Poczuciu niemożności uporania się z sytuacją może towarzyszyć poczucie niemożności poradzenia sobie z własnym lękiem (strach przed strachem) co może prowadzić do paniki. Poczucie własnej skuteczności a depresja: Poczucie własnej nieskuteczności w odniesieniu do nagradzających wyników prowadzi do depresji. Osoby chore na depresje stawiają sobie nader wysokie cele i standardy a kiedy ich nie osiągną obwiniają siebie. Niska ocena własnej skuteczności może także prowadzić do gorszego wykonania zadania i nie osiągnięcia w ten sposób nagrody. Bandura: Rozdźwięk między standardami i wykonaniem może prowadzić do: -zwiększenia wysiłku (jeśli ludzie myślą, że mogą osiągnąć cel) -apatii (jeśli cel jest poza zasięgiem możliwości osoby)
-depresji (jeśli osoba uważa, że cel jest racjonalny, ale ma niskie poczucie własnej skuteczności) Poczucie własnej skuteczności a zdrowie: Silne przekonania na temat własnej skuteczności są dobre dla zdrowia (mniej chorób i szybszy powrót do zdrowia) natomiast słabe działają niekorzystnie.
Wpływ własnej skuteczności na zdrowie: wpływ przekonań na zachowanie związane ze zdrowiem
wpływ na funkcjonowanie fizjologiczne organizmu
Związek ze zdrowiem dotyczy najczęściej: -palenie papierosów
-picie alkoholu
-używanie prezerwatyw
Aby obniżyć pewne zachowania niekorzystne (np. niebezpieczne związki seksualne)
(…)
… wpływają na sytuacje i podlegają ich wpływowi
myśli, uczucia i zewnętrzne zachowania wpływają wzajemnie na siebie badania eksperymentalne są istotne przy definiowaniu pojęć i świadczą o skuteczności metod terapeutycznych.
ANALIZA PORÓWNAWCZA z innymi teoriami:
Psychoanaliza:
- Opiera się na pojęciach nie dających się zbadać w sposób eksperymentalny i nie wykazano skuteczności terapii. - W teorii SP…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)