To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
U podłoża teorii realnych cech leżą teorie konstytucjonalne.
Teoria Kretschmera : aby zrozumieć emocje to trzeba wyróżnić budowę ciała: sangwinik, leptotyk, atletyk, dysplastyk. Eugeniusz Brzeziński wprowadził pojęcie skiptotymii - człowiek lekkomyślny, samowolny, uparty. TEORIA SHELDONA Mówił, że są trzy listki zarodkowe i z nich wyrastają kompozycje ciała: endomorfia (miękkość i krągłość ciała); mezomorfia (twardość i umięśnienie); ektomorfia (dominacja układu nerwowego, mózgu, chudy, jajogłowy). Są różne nasilenia tych cech, które pociągają za sobą pewien wymiar temperamentalny: wisceotonia, somatotonia, serototonia. Żeby zrozumieć osobowość trzeba wziąć pod uwagę jeszcze trzy komponenty wtórne budowy ciała : powierzchowność, dysplazja (harmonijność między częściami ciała), gynandromorfia (stopień nasycenia ciała cechami płci przeciwnej). Kluczem do zrozumienia osobowości jest to jak na moje ciało reagują inni, społeczność. Jest tutaj zależność od kultury i jej norm. EORIA EYSENCKA I REEDA Do konstytucjonalnych teorii należy także trzecia mało znana teoria Eysencka i Reeda .
Dla Eysencka osobowość jest pewnym aktualnym i potencjalnym układem zachowania organizmu zdeterminowanym przez dziedziczność i środowisko. Osobowość posiada 4 komponenty które tworzą ten układ:
- sfera cielesna - znaczenie ma budowa, konstytucja ciała
- sfera poznawcza - intelekt, zdolności człowieka
- sfera wolitywna - zdolność jednostki do wyboru różnych wartości i norm moralnych . Będzie odpowiadała za rozwój osobowości
- sfera afektywna - temperament, powoduje odmienność doświadczania.
Tak pojmowana osobowość charakteryzowana, opisywana jest w postaci 3 wymiarów
- intro - ekstrawertyzm
- neurotyzm- brak neurotyzmu, zrównoważenie emocjonalne
- psychotyzm - brak psychotyzmu.
Eysenck i Reed kontynuowali myśl Kretschmera i Sheldona. Dwa wymiary konieczne do zrozumienia konstytucji ciała:
- rozmiar ciała: mały i wielki. Z uwagi na ten rozmiar mówimy o trzech typach ludzi: makrosomatyk, mikrosmatyk i mezosomatyk. Układ według krzywej Gaussa. - kształt ciała: wpływa na uwarunkowania osobowości. Typ:leptomorfik, eurymorfik, mezomorfik.
Stosowali bardzo dokładne pomiary. Szukali korelacji: czy rozmiary ciał różnicują ludzi pod względem osobowości. Makrosomatycy mają tendencję do niezależności są bardziej aktywni i przedsiębiorczy, aktywni. Mikrosomatycy to osoby zależne, zaniepokojone, hipochondryczne, Zahamowane seksualnie. Kształt:osoby leptomorficzne maja skłonność do temperamentu artystycznego. Osoby bardziej neurotyczne ujawniały skłonności do utraty wagi, chorób itp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)