To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Drugi blok teorii: patrzenie na człowieka jako podmiot który jest kształtowany jako efekt konieczności przystosowania się do warunków życie, kultury. Podmiot, czyli osobowość kształtowany w procesie ewolucji
Teorie mające ducha ewolucyjnego myślenia.
Nowe możliwości interpretacji osobowości. Teorie Freuda i Junga to kamień węgielny.
Osobowość jest tu rezultatem konieczności przystosowania się i jest wynikiem procesu adaptacji wytwarzam cechy bo muszę się przystosować. Sięga korzeniami do funkcjonalizmu.
Na kształtowanie osobowości wpływa:
- Różne środowiska, w które człowiek wchodzi. Wychowanie w różnych warunkach wyzwalają różne cechy osobowości.
- Jak podmiot ocenia i rozpoznaje jakie ma cechy dziedziczne, właściwości. Te cechy kreują różne zachowania.. Człowiek rozwija te umiejętności do których ma predyspozycje. Jakie strategie adaptacyjne ludzie wybierają w konkretnym środowisku.
● PODEJŚCIE EWOLUCYJNE ● TEORIA ROBERTA HOGANA Nacisk też na procesy adaptacji.
Jego zdaniem ważny jest wymiar adaptacji. Człowiek jest jedn społeczną. Grupy społeczne maja hierarchie. Wyższa pozycja daje dostęp do lepszych środków, które dają szansę lepszej adaptacji i reprodukcji. Dlatego człowiek w sposób automatyczny rejestrują konieczność osiągania pozycji w społeczeństwie.
Każdy musi rozwiązać 2 problemy”
- życie w zgodzie z innymi
- chęć wybijania się na wyższą pozycję
Wybijam się gdy żyję w zgodzie z innymi. To przebiega w konkretnej zrytualizowanej interakcji społecznej. Musimy przestrzegać społecznych rytuałów, roli.
Lepiej przystosowane SA te osoby, które wiedzą w jakich sytuacjach i wobec kogo grać swoje role bo wyzwalają bardziej pozytywne uczucia, wrażenia w innych. Szczególne znaczenie ma prezentacja siebie i wywoływanie wrażenia na innych. Podlegamy tym fundamentalnym procesom, które kształtują to jak postrzegamy siebie i innych. To kształtuje pewien styl funkcjonowania człowieka a więc pewną osobowość. Wypracowane strategie stają się moją osobowością.
Podobnie Theodore Millon : ewolucja jest zrozumiała kiedy powiąże się ja z prawami ekologii. Ewolucja to przekształcenia dokonywające się w pewnym środowisku. Osobowość to spełnianie się procesów ewolucji, egzystencji i reprodukcji.
● TEORIE KULTUROWE ● Druga grupa tez podkreśla rolę adaptacji ale do kultury. Wskazują na to, że kultura traktowana jako tradycja wielu pokoleń jest silnym kreatorem osobowości. Jakie mechanizmy kulturowe kreują osobowość.
TEORIA ABRAHAMA KARDINERA Po raz pierwszy w psychologii wprowadził pojęcie podstawowej struktury osobowości. Jest to zespół cech pojawiających się u członków danej społeczności. Te cechy są związane z pierwotnymi instytucjami kultury czyli rodzina, praktyki wychowania dzieci. Powstają na tej bazie wtórne cechy powstających przez oddziaływanie instytucji wtórnych takich jak nauka, praca, sztuka, religia.
(…)
… życia wymuszają pewne cechy.
- transmisja kulturowa - Do naszej umysłowości przekazywane są przekonania, wartości na ich bazie budujemy sobie właściwości osobowości. Budują się pewne style umysłowe i dążymy do pewnych wartości, różnych w zależności od kultury.
- niezależne ja - mam stabilnośc, spójność wewnętrzna, najważniejsze moje reakcje, zdolności, uczucia. Inni są po to by porównywać…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)