To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ROZWINIĘCIE TEORII PRZEWAG KOMPARATYWNYCH DAVIDA ROCARDO
Opracowane na podstawie Rozdziału 2.5 podręcznika ,,Międzynarodowe stosunki gospodarcze'' autorstwa Adama Budnikowskiego.
Teoria przewag komparatywnych w warunkach większej ilości towarów.
Przyjmijmy, że w dwóch krajach (Polsce i Niemczech) produkowane są miedź, wino, jogurt, szparagi i truskawki.
NAKŁADY PRACY NIEZBĘDNE DO WYTWORZENIA OKREŚLONYCH DÓRB W DWÓCH KRAJACH (godz./jedn.)
Kraje Miedź
Wino
Truskawki
Szparagi
Jogurt
Polska
1
2
4
6
1,2
Niemcy 0,9
0,4
2
1,25
1,0
Powstaje pytanie, który kraj będzie importerem, a który eksporterem wskazanych dóbr? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest uszeregowanie wszystkich dóbr według rosnącej relacji nakładów pracy w obu krajach.
Wyszczególnienie ...
Miedź
Jogurt
Truskawki
Szparagi
Wino
...
Relacja R5
Analizując relacje zawarte w takim uszeregowaniu, zwanym łańcuchem przewag względnych, możemy przede wszystkim stwierdzić, że Polska będzie eksportować dobra, w przypadku których relacja nakładów niezbędnych do wytworzenie będzie mniejsza od odpowiedniej relacji w przypadku miedzi. Importować będzie natomiast wszystkie te dobra, w odniesieniu do których ta relacja będzie większa od odpowiedniej relacji dla wina.
W przypadku analizy dwóch dóbr (miedz i wina), przy tych samych danych liczbowych, Polska ma przewagę względną w produkcji miedzi i eksportuje ją do Niemieć. Te natomiast, mając względną przewagę w produkcji wina, eksportuje je do Polski.
O tym, który z dwóch krajów będzie importerem trzech dóbr (jogurtu, truskawek i szparagów), których relacje nakładów pracy znajdują się między wielkościami skrajnym, będzie decydował popyt obu krajów. Wzrost popytu na jogurt spowoduje, że Polska zwiększy jego produkcję i rozpocznie eksport. Wzrost natomiast popytu na szparagi wywoła rozpoczęcie ich eksportu przez Niemcy. Eksporterem truskawek mogą być natomiast zarówno Polska, jak i Niemcy.
Model Dornbuscha-Fischera-Samuelsona
Najbardziej znaną koncepcją teoretyczną pozwalającą na ukazanie zależności powstających w modelu klasycznym z większą liczbą towarów oraz w ujęciu pieniężnym jest, przedstawiony po raz pierwszy w 1977 roku, model Dormbusch-Fischera-Samuelsona.
(…)
… tych dóbr rośnie tez popyt na pracę potrzebną do ich produkcji. To z kolei prowadzi do podwyższenia relacji płac między Polską a Niemcami. Odbiciem zależności, która, za pośrednictwem popytu na pracę, występuje miedzy liczbą dóbr eksportowanych przez Polskę a poziomem płac jest wzrastające krzywa popytu D.
Tak wyznaczona krzywa popytu D pozwala na wyznaczenie na jej przecięciu z krzywą L(di) = L(dN)/L(dP) punktu równowagi O, w którym LN(di)/LP(di) = WP*KW/WN. W ten sposób wyznaczamy niejako produkt graniczny (dg) oddzielający towary wytwarzane i eksportowane przez Polskę (w lewo od dg), od tych, które są produkowane przez Niemcy i importowane przez Polskę. Punkt równowagi O wyznacza zatem taką strukturę wzajemnych obrotów między krajami, która prowadzi do wyrównywania się relacji płac.
Znaczenie modelu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)