teoria legalizmu władzy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
teoria legalizmu władzy - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

TEORIE LEGITYMIZACJI WŁADZY
Pojęcie legitymacji władzy jest związane z jej uzasadnieniem, podstawami. Pojęcie legitymizacji władzy zostało rozpowszechnione przez Maxa Webera, który wyróżnił trzy jej źródła:
- Legitymizacja racjonalno - legalna - uznaje ona, że jedynym argumentem dla sprawowania władzy w społeczeństwie jest jej wolny wybór przez społeczeństwo, wola samego społeczeństwa, oraz, że wybór takiej władzy, jej struktura i funkcjonowanie ujęte są w ramy prawne oparte na fundamencie, jakim jest konstytucja.
- Legitymizacja charyzmatyczna - uzasadnieniem dla sprawowania władzy są tu wybitne cechy jednostki, jej charyzma jaką cieszy się w społeczeństwie. Wypływa ona z emocjonalnego stosunku do przywódcy, uznania jego wyjątkowego charakteru i niezwykłych talentów.
- Legitymizacja tradycyjna - powołuje się ona na istniejącą tradycje, wierzenia lub wyjątkową ideologię. Czyni dysponenta władzy bezpośrednim mandatariuszem posiadającym władzę uzasadnioną nakazem wynikającym z owych tradycji, czy wierzeń.. Najczęściej taka forma pojawiała się w monarchii feudalnej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz