Teoria gry lodowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 3997
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria gry lodowej - strona 1

Fragment notatki:

Teoria góry lodowej. Tak naprawdę nie jest ona teorią, nazwa nawiązuje do sytuacji występujących w przyrodzie, tzn. do gór lodowych, które pływając po powierzchni wody są widoczne tylko w niewielkim stopniu, ponieważ ich większa część pozostaje pod wodą.
Wiąże się ona z obecnym od około 80 lat trendem rozwoju zaopatrzenia low cost off-shore sourcing . Polega on na lokowaniu produkcji w krajach o niskich kosztach pracy. Jednak zdaniem J.P. Womacka i D. T. Jonesa, z punktu widzenia odchudzania procesów, pęd zachodnich firm do przenoszenia produkcji do Azji SE, z myślą o zaopatrywaniu północnoamerykańskich i europejskich klientów ma wątpliwy sens, gdyż odległe zakłady produkcyjne nie są zdolne do natychmiastowej reakcji na zmianę gustów konsumentów. Strategie typu off-shore prowadzą do nieefektywności w całym łańcuchu dostaw.
Koszty pracy są niskie, ale nie dolicza się do nich tzw. kosztów niewidocznych , które obejmują m.in. koszty zapasu towarów na rynkach zbytu, które muszą być tworzone ze względu na długi czas reakcji całego łańcucha dostaw, oraz wyższe koszty transportu drogą morską i powietrzną, koszty zarządzania transakcjami i koszty udzielonej pomocy dostawcy.
Okazuje się, że po zsumowaniu łącznych kosztów całego strumienia zaopatrzenia, najtańszą lokalizacją przy pracochłonnej produkcji, w warunkach nieprzewidywalnego popytu jest kraj o najniższym poziomie płac, ale w danym regionie sprzedaży. Dla regionu Ameryki Północnej takim krajem jest Meksyk, dla Europy Zachodniej - Rumunia i Turcja. Chiny również są takim krajem, ale dla Japonii. Wszystkie te lokalizacje umożliwiają szybkie uzupełnianie zapasów w sklepach po rozsądnych kosztach.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz