Teoria elit G. Moski i V. Pareto

Nasza ocena:

5
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria elit G. Moski i V. Pareto - strona 1 Teoria elit G. Moski i V. Pareto - strona 2 Teoria elit G. Moski i V. Pareto - strona 3

Fragment notatki:

Teoria elit G. Moski i V. Pareto:
Koncepcja Moski: Teoria klasy rządzącej - każde społeczeństwo dzieli się na homogeniczną rządzącą mniejszość i heterogeniczną rządzoną większość. We wszystkich społeczeństwach są 2 klasy ludzi - rządzący i rządzeni. Pierwsza jest zawsze nieliczna, wykonuje wszystkie funkcje polityczne, monopolizuje władzę i korzysta z jej dobrodziejstw. Druga jest kierowana i kontrolowana w sposób mniej lub bardziej zgodny z prawem, brutalny lub arbitralny. Klasa rządzona dostarcza rządzącym materiały i środki do życia i instrumenty gwarantujące żywotność całego organizmu politycznego. Mniejszość jest normalnie predysponowana do rządzenia, bo jest jej mniej. Klasa rządząca ma cechy, które dają jej wyższość materialną i intelektualną: męstwo (społeczeństwa pierwotne); bogactwo i pochodzenie (osiadłe); zdolności osobiste, wiedza i inteligencja (wysoko rozwinięte). Ważne są powiązania między bogactwem a władzą, bo one tworzą się nawzajem. W demokracji stan posiadania decyduje o wykształceniu. Klasa rządząca dzieli się na wyższą (monopolizuje funkcje decyzyjne) i niższą (wykonuje podjęte decyzje). Niższa to subelita. Jej funkcje - podstawowa grupa społeczna, z której rekrutują się nowi członkowie warstwy niższej, wykonuje decyzje, umożliwia wyższej kształtowanie jej obrazu w nie-elitach (reszta społeczeństwa), taki układ daje miejsce na uprzywilejowanych, co działa stabilizująco na sieci określonego układu. Skład subelity zmieniał się wraz z epokami historycznymi. Autokracja - kapłani i wojownicy, późniejsza autokracja (monarchia) - arystokracja; demokracja - nowa klasa średnia, np. urzędnicy, naukowcy, lekarze, intelektualiści. Podział elity na pochodzącą z wyboru i biurokratyczną. Każda elita szuka zawsze uzasadnienia swej władzy w tzw. Formule politycznej. Opiera się na przekonaniach, np. ponadnaturalnych (władza pochodzi od Boga); naturalnych (ciągłość władzy); legalistycznych (suwerenna władza ludu). Jest ona bezkonfliktowym pozyskiwaniem mas. Klasa przyjmuje taką formułę, jaka jej odpowiada do uzasadnienia władzy. Twierdzenie o cyrkulacji - klasy polityczne chylą się ku upadkowi, gdyż nie reprezentują tych cech, dzięki którym doszli do władzy.
Koncepcja Pareto - podzielił społeczeństwo na wyższą - elitę i niższą - nieelitę warstwę. Do wyższej należały pewne zbiorowości zwane przez niego arystokracją. Elita - rządząca i nierządząca. Do elity zalicza się ludzi, którzy w danej dziedzinie osiągają najwyższe wskaźniki. Klasa rządząca w celu utrzymania władzy posługuje się ludźmi rządzonymi.
Pierwsza kategoria klasy rządzącej stosuje siłę i składa się z żołnierzy, policji i zbirów. Druga kategoria posługuje się sprytem i od Rzymu do dziś wchodzi w nią „klientela politykierów”.
O przynależności do elity decydują ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz