Teoretyczne koncepcje roli państwa w gospodarce - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 2443
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoretyczne koncepcje roli państwa w gospodarce - wykład - strona 1 Teoretyczne koncepcje roli państwa w gospodarce - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Teoretyczne koncepcje roli państwa w gospodarce.
Nurt liberalny to ograniczenie roli państwa w gospodarce do niezbędnego minimum. Nurt interwencjonistyczny konieczność ingerencji państwa w gospodarce. Był przede wszystkim reakcją na niedoskonałości rynku. Były one dostrzegane od dawna, ale prawdziwy przełom przyniosła dopiero teoria J.M.Keynes'a . Z całokształtu rozważań Keynesa wynika, że najważniejszym problemem ekonomicznym gospodarki rynkowej jest bezrobocie. Za główną przyczynę niepełnego zatrudnienia (bezrobocia) Keynes uznaje niedostateczny popyt globalny i dlatego wg niego należy dążyć do jego zwiększenia. Aby to osiągnąć państwo może wykorzystywać różne środki np. pobudzać, stymulować inwestycje prywatne i publiczne (tzw. roboty publiczne) oraz pobudzać popyt konsumpcyjny poprzez politykę redystrybucji dochodów głównie przez podatki i transfery.
STAGFLACJA oznacza stagnację w sferze produkcji i inwestycji wraz z towarzyszącym jej bezrobociem oraz jednocześnie nasilająca się inflacja (zjawisko to wywołało w latach 70tych renesans nurtu liberalnego.)
Współczesne koncepcje liberalne charakteryzują się przede wszystkim głęboką wiarą w system prywatnej przedsiębiorczości i wolny konkurencyjny rynek oraz niechęć do roszczenia ekonomicznej funkcji państwa. Przedmiotem krytyki ze strony współczesnych liberałów są zwłaszcza wypromowane przez keynesistów metody regulowania koniunktury. 1 ) MONETARYZM = główny przedstawiciel - Milton Friedman. Głosi że państwo powinno zrezygnować z polityki krótkookresowego regulowania koniunktury typu kesistowskiego polegającego m.in. na stymulowaniu popytu w celu ograniczenia bezrobocia. Natomiast państwo powinno koncentrować się na realizacji celów długookresowych przez oddziaływanie na wielkości globalne (skrajnym ujęciem szkoły monetarnej jest nowa ekonomia klasyczna =skrajny monetaryzm)
nowa szkoła klasyczna - skrajny monetaryzm stał na stanowisku, że aktywna polityka stabilizacji jest nieskuteczna w okresie zarówno krótkim jak i długim gdyż państwo nie jest w stanie trwale oddziaływać na wielkości realne, takie jak produkcja czy zatrudnienie. 2) SZKOŁA NEOAUSTRYIACKA = Friedrich Hayek. Postuluje aby państwo koncentrowało uwagę na ochronie własności prywatnej i konkurencji oraz wspomaganiu systemu obiegu informacji ekonomicznej. Wolny rynek jest w tym ujęciu najlepszych mechanizmem alokacji zasobów i zarazem najlepszym źródłem prawdziwej informacji. 3) ekonomia podaży = Artur Loffer. Traktuje ingerencję państwa jako jeden z najważniejszych czynników zewnętrznych zakładających działanie mechanizmu rynkowego
4) teoria wyboru publicznego zgodnie z nią państwo powinno interweniować tylko wtedy gdy istnieją jednoznaczne dowody, że rozwiązania rynkowe są mniej efektywne.

(…)

… zależą niemal wyłącznie od skali zmian poziomu aktywności gospodarczej. Do najważniejszych automatycznych stabilizatorów koniunktury zaliczamy :
podatki od dochodów ludności i przedsiębiorstw
podatki pośrednie
zasiłki dla bezrobotnych i inne formy świadczeń społecznych
programy pomocy dla rolnictwa
wpływy z podatków[%]
Wykres : Krzywa Laffera
P
200 j
B
A
100 j
0 j
25% 50% 75% 100%
Stopa opodatkowania…
… poziomem podatków płaconych przez społeczeństwo i wydatków państwa. Krzywa Laffera jest narzędziem analitycznym pokazującym związek między wysokością obciążeń podatkowych, a dochodami budżetowymi z tytułu podatków. Według niego przy stopach opodatkowania zarówno zero jak i 100% dochody budżetowe z tytułu podatków wyniosą 0. Jeżeli stopa podatkowa rośnie powyżej 0% to wzrastają również dochody budżetowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz