TELEDETEKCJA

Nasza ocena:

5
Pobrań: 350
Wyświetleń: 2387
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
TELEDETEKCJA - strona 1

Fragment notatki:

_ach. Notatka składa się z 1 strony.
TELEDETEKCJA- teoria i metodyka pozyskiwania, przetwarzania i interpretowania danych będących rejestracją promieniowania elektromagnetycznego odbitego lub emitowanego przez różnego rodzaju obiekty (Słownik podstawowych terminów używanych w teledetekcji, 1987)
TELEDETEKCJA (REMOTE SENSING)- to badanie wykonywane przy użyciu kamery fotograficznej z samolotów, przestrzeni kosmicznej lub z powierzchni ziemi.
METODY TELEDETEKCJI:
AKTYWNE- sygnał wysyłany jest z instrumentu a po odbiciu od obiektu, odbierany i analizowany (np. radar- mikrofale, lidar- światło, sodar- fale akustyczne)
PASYWNE- oparte na analizie sygnału wysyłanego od oberwanego obiektu (np. zdjęcie fotograficzne)
FOTOINTERPRETACJA- wykrywanie i rozpoznawanie na materiale fotograficznym poszczególnych obiektów, określanie ich cech ilościowych i jakościowych, a także wyjaśnienie wzajemnych związków, zależności pomiędzy elementami w krajobrazie.
RYS HISTORYCZNY
ŚWIAT
1839r.- Pierwsze zdjęcie wykonane na płycie pokrytej jodkiem srebra przez Daguera (metoda dagerotypowa) - pozytyw, jeden egzemplarz
1893r.- Talbot naświetlił papier pokryty jodkiem srebra. Uzyskał pozytyw i negatyw.
1839r.- Herschel wprowadził termin fotografia
1858r.- Tournachon wykonał pierwsze zdjęcie z lotu ptaka Paryżowi
1860r.- King i Black wykonali zdjęcie Bostonu
1886r.- Pierwsze zdjęcie lotnicze Petersburga wykonane przez Kowanko
1909r.- Pierwsze zdjęcie lotnicze Rzymu z pokładu samolotu zrobione przez Wrigtha
Lata międzywojenne- fotointerpretacja i fotogrametria miały duże znaczenie w rozwoju gospodarczym świata (fotografie panchromatyczne) Lata powojenne- rozwinięcie fotografii ultrafioletowej, w bliskiej podczerwieni, zdjęcia radarowe- wyścig zbrojeń, planowanie przebiegu dróg, złoża, obszary zagrożone ekologicznie
1946r.- początek fotografii z kosmosu
POLSKA
Lata międzywojenne- wykonanie przez Wojskowy Instytut Geograficzny zdjęć doliny Wisły, TNP wschodnich terenów przygranicznych
1930r.- powołanie przy PIT Wydziału Aerofotogrametrycznego zw. Fotolem. Wykonanie podkładów fotogrametrycznych dla celów urbanistycznych, melioracyjnych, budowlanych.
1965r.- powstanie przy PTG Komisji Interpretacji- periodyk Fotointerpretacja w Geografii
1976r.- utworzenie Ośrodka Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie.
1995r.- rozpoczęcie przez Państwową Służbę Geodezyjną i Kartograficzną prac nad pokryciem całego kraju zdjęciami lotniczymi w skali 1:26 000 (17 dużych miast w skali 1:5000)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz