Tekst aktu w SIP LEX - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tekst aktu w SIP LEX - omówienie - strona 1 Tekst aktu w SIP LEX - omówienie - strona 2 Tekst aktu w SIP LEX - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Tekst aktu w SIP LEX 2.1. Uwagi ogólne. Po wywołaniu tekstu aktu z listy aktów lub z metryki aktu pokazuje się okno z tekstem aktu zaczynającym się od nagłówka aktu, w którym są podawane kolejno:
-                    identyfikator aktu,
-                    tzw. słupek zmian, -                    rodzaj aktu,
-                    autor aktu (nie występujący w ustawach),
-                    data aktu,
-                    tytuł aktu,
-                    data opublikowania aktu (nie występująca w jednolitych tekstach).
Słupek zmian składa się z czterech „filarów”:
-                    dat kolejnych zmian,
-                    określenia rodzaju relacji zmienia,
-                    identyfikatorów aktów zmieniających - po ustawieniu kursora na takim identyfikatorze można wywołać tekst aktu zmieniającego,
-                    jednostek redakcyjnych, które zawierają zmianę - również w tym przypadku po ustawieniu kursora na tym polu można wywołać tekst jednostki redakcyjnej w akcie zmieniającym.
W opcjach programu w menu Inne opcje użytkownik może usunąć prezentację słupka zmian. Wówczas, jeżeli akt był zmieniany w jego tekście po identyfikatorze pojawi się jedynie napis „ze zm.”.
  2.2. Wersje tekstu Po wywołaniu tekstu program wyświetla tekst w postaci aktualnie obowiązującej, tzn. z uwzględnieniem wszystkich tych zmian (aktów zmieniających), które weszły w życie przed albo w dniu, który odpowiada dacie aktualizacji programu.
Program umożliwia też przegląd wszystkich wcześniejszych wersji tekstu, tj. począwszy od wersji pierwotnej (bez żadnych zmian), poprzez kolejne wersje uwzględniające narastająco kolejne zmiany. Kolejność i liczba wersji jest wyznaczona przez daty wejścia w życie poszczególnych zmian. Przykładowo, jeśli dwa akty zmieniające zmieniają jeden akt z tą samą datą, istnieje jedna wersja tekstu obejmująca zmiany wprowadzone obydwoma aktami. Jeśli zaś jeden akt zmieniający wprowadza zmiany z dwoma datami, istnieją dwie wersje tekstu aktu zmienianego.
W przypadku gdy zmiana wchodzi w życie później niż w dniu aktualizacji (pierwszy dzień danej aktualizacji), program wyświetla wersję nie uwzględniającą tej zmiany, a w tytule wyświetlanego okna z tekstem jest widoczny identyfikator ostatniej zmiany uwzględnionej w wyświetlanej wersji. Ta późniejsza zmiana jest udostępniana tak, jak wersje wcześniejsze.
Specyficzna sytuacja zachodzi wówczas gdy data ogłoszenia tekstu jednolitego aktu jest wcześniejsza niż data zmiany aktu ujednolicanego. W takim przypadku w akcie ujednolicanym nie są tworzone wersje czasowe, chociaż w słupku zmian widnieje informacja o zmianie; wersje te przenoszone są do tekstu jednolitego aktu zgodnie z chronologią wejścia w życie poszczególnych zmian.


(…)

… lub klawisza F9 pokazuje się okno dialogowe, w którym oprócz wpisania frazy można określić sposób szukania, tj.:
-                    Tylko całe słowa, czyli wyszukiwanie tylko tych wystąpień wpisanej frazy, w których fraza ta stanowi całe słowo. Przykładowo, po wpisaniu frazy „czas” i ustawieniu tej opcji program nie wyszuka odmian gramatycznych tego słowa (np. „czasu”) ani innych słów zawierających…
… i małych liter przy szukaniu; jeżeli program ma to rozróżniać, należy wstawić znacznik (za pomocą myszy albo klawisza spacji),
-                    Kierunek szukania, czyli dowolne ukierunkowanie szukania w górę lub w dół, przy czym standardowo program ustawiony jest na szukanie w dół; tutaj również należy wstawić znacznik (za pomocą myszy albo klawisza spacji).
Po wpisaniu frazy i zaakceptowaniu okna…
…. Komentarze do jednostki tekstu
W każdym miejscu tekstu poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy można wywołać okno dialogowe, w którym znajduje się opcja pokaż okno komentarzy do jednostki tekstu, tj. okno, w którym prezentowane są kolejno:
-                    tekst tej jednostki,
-                    przypisy,
-                    akty wykonawcze,
-                    orzeczenia sądów,
-                    orzeczenia administracji,
-                    tezy z piśmiennictwa,
-                    pisma urzędowe,
-                    komentarze,
-                    wzory,
-                    projekty ustaw,
dołączone do tej jednostki i stanowiące kompendium informacji o tej jednostce redakcyjnej.
W oknie tym po wywołaniu prawym klawiszem myszy okna dialogowego, po odpowiednim ustawieniu kursora, można dodać…
… informacje merytoryczne jest możliwe, oczywiście tylko dla potrzeb własnych Użytkownika, kopiowanie danych poza program, a zwłaszcza wykorzystanie tych danych (informacji) w dokumencie pisanym w edytorze tekstu.
Chodzi tu w szczególności o następujące możliwości:
1)                 skopiowanie bieżącego (tj. podświetlonego kursorem) elementu (np. aktu czy orzeczenia);
2)                 skopiowanie całej…
… w schowku i ich wklejenie do edytora tekstu odbywa się przez standardową funkcję wstawiania ze schowka.
 
2.13. Pierwotne teksty aktów prawnych (skany)
Jedną z najnowszych funkcji programu LEX jest udostępnienie zeskanowanych pierwotnych tekstów aktów prawnych przygotowanych w formacie .pdf. Funkcja ta umożliwia obejrzenie fotografii (tzw. skanów) oryginalnych stron Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego…
… na poszukiwanej jednostce.
 
2.8. Wywołanie tekstu innego aktu - hipertekst
W tekście bieżącego aktu kolorem czerwonym i podkreśleniem zostały wyróżnione bądź poszczególne jednostki redakcyjne, bądź rodzaj innego aktu prawnego, tzw. hipertekst formalny. Ustawienie kursora na tak oznaczonym fragmencie i kliknięcie lewym klawiszem myszy powoduje otwarcie tekstu jednostki lub tekstu rodzaju aktu prawnego. Funkcja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz