Technologia wykonywania pali-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 679
Wyświetleń: 4921
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technologia wykonywania pali-opracowanie - strona 1 Technologia wykonywania pali-opracowanie - strona 2 Technologia wykonywania pali-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Technologia wykonania pali
Prefabrykowanych.
Pale prefabrykowane wykonuje się w zakładach prefabrykacji, najczęściej jako pale żelbetowe, rzadziej jako betonowe i stalowe. Pale żelbetowe mogą być pełne lub rurowe. Pale pełne ze względu na dużą gęstość mogą mieć do 20 m długości, rurowe do 30 m. W przekroju poprzecznym pale żelbetowe mają kształt koła, kwadratu, sześciokąta lub ośmiokąta. Pale przekroju kwadratowym mają wymiary od 0,25x0,25 do 0,40x0,40 metra.
Pale stalowe mogą mieć następujące przekroje:
kołowe,
dwuteowe, Peinera,
z szyn kolejowych z brusów Larsena,
z brusów Larsena. Wbijanie pala
Podstawa pala zakończona jest trzewikiem [butem] stalowym, który ułatwia wprowadzanie pala a grunt, głowica pala również powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniem specjalną czapką.
Urządzenie służące do wbijania pali nazywają się kafarami. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi są kafary o konstrukcji metalowej na podwoziach samochodowych. Kafar składa się z:
prowadnicy [pochyłej lub pionowej],
tarana [zwany inaczej młotem lub babą]
zespołu napędowego.
Taran podnoszony jest na wymaganą wysokość. Po osiągnięciu tego położenia następuje samoczynne wypięcie liny podnoszącej i, spadając na głowice pala, taran, wbija go w grunt. Po wbiciu wszystkich pali pod planowaną budowlę na ich głowicach wykonuje się fundament płaski w postaci ławy, stopy, bądź też rusztu fundamentowego.
Franki.
Kolejne etapy wykonywania pala Franki:
wbijanie rury z korkiem betonowym,
wybijanie korka,
betonowanie z ubijaniem i podciąganiem rury,
pal gotowy.
Wolfsholza.
Pale Wolfsholza są udoskonaloną wersja pali Straussa. Różnica polega na tym, że po wywierceniu otworu za pomocą rury wiertniczej wierzch jej zakrywa się szczelnie pokrywą zamocowaną na gwint. Przez pokrywę przechodzą przewody doprowadzające sprężone powietrze i mieszankę betonową oraz odprowadzające wodę gruntową. Ciśnienie powietrza w rurze wynosi 0,5 - 0,8 MPa. Zadaniem sprężonego powietrza jest wyparcie wody gruntowej. W czasie betonowania pala następuje samoczynne podnoszenie rury pod wpływem ciśnienia sprężonego powietrza. Pale Wolfsholza stosuje się zwłaszcza wtedy gdy wymiary placu budowy są ograniczone, a także przy wzmacnianiu fundamentów istniejących budynków.
Kolejne etapy wykonywania pala Wolfsholza:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz