To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Alkaloidy purynowe
Puryna jest bicyklicznym związkiem zawierającym heteroatomy azotu. Zbudowana jest z pierścienia pirymidyny połączonego z pierścieniem imidazolu:
Substancją podstawową dla alkaloidów jest tutaj ksantyna - pochodna puryny, która występuje w dwóch tautomerycznych formach: laktamowej i laktimowej. Jej systematyczna nazwa to 1,2,3,6-tetrahydropuryno-2,6-dion. Alkaloidy pochodne ksantyn ze względu na swoją budowę chemiczną nazywane są czasem metyloksantynami. Zalicza się do nich: Kofeina Teofilina Teobromina Kofeina Teobromina
Teofilina
Surowce: Kofeina występuje w surowcach "purynowych" Semen Coffeae- Nasienie kawy ( 0,3 - 2,5 % kofeiny) Folium Theae- Liść herbaty ( 1,2 - 4,5 % kofeiny) Embrio Colae- Zarodek Kola ( 0,6 - 3,0 % kofeiny) Semen Cacao- Nasienie kakaowca ( 0,3 % kofeiny) Kofeina jest substancją o wielokierunkowym działaniu. Działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, jest analeptykiem ośrodka oddechowego, co jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zatruć. Jest także psychoanaleptykiem, polepsza procesy kojarzeniowe, zmniejsza zmęczenie i senność. Rozszerza naczynia mózgowe i wieńcowe, słabo wzmaga diurezę. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, powinny więc jej unikać osoby z chorobą wrzodową. Mechanizm ośrodkowego działania kofeiny nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że blokuje ona receptory wrażliwe na adenozynę. Stosowana jest w lecznictwie jako analeptyk do wzmocnienia akcji serca, w migrenach, stanach zmęczenia, w zatruciach narkotykami i alkoholem. W większych dawkach (powyżej 0,5 g) powoduje podniecenie, bicie serca, a nawet skurcze tężcowe. Przy zatruciu powodującym hamowanie czynności ośrodka oddechowego stosuje się iniekcje zawierające kofeinę w dawce 100 - 250 mg. Teofilina występuje:
Folium Theae- Liść herbaty 0.04%
Ma podobne, ale znacznie słabsze od kofeiny działanie psychoanaleptyczne. Działanie głównie diuretycznie i spazmolitycznie. Teofilina jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu napadom dychawicy oskrzelowej, ponadto przy nadciśnieniu i w chorobie wieńcowej. Jej stosowanie zwłaszcza z niektórymi lekami (np.: Cimetydyna) wymaga monitorowania stężenia tego alkaloidu we krwi. Stosowanie teofiliny w postaci czopków jest czasem kwestionowane. Przy takim sposobie podania ilość wchłoniętej teofiliny może znacznie różnić się u poszczególnych pacjentów. Przedawkowanie może prowadzić do bezsenności, drżeń i niepokoju. Duże dawki mogą prowadzić do drgawek.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)