Tarcica na elementy klejone warstwowo - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tarcica na elementy klejone warstwowo - wykład - strona 1 Tarcica na elementy klejone warstwowo - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Tarcica na elementy klejone warstwowo
Największą trudnością przy projektowaniu i budowie konstrukcji drewnianych jest niejednorodność materiału. Rozrzuty właściwości mechanicznych i fizycznych drew­na są znaczące w zależności od jego gatunku jak i w obrębie jednego gatunku. Znaczne są także rozrzuty w przypadku poszczególnych sztuk tarcicy wyciętych z tej samej kłody.
Zastosowanie sortowania opartego na ocenie wytrzymałości tarcicy umożliwia racjonalne wykorzystanie materiału, przy zachowaniu współczynnikom' bezpie­czeństwa wymaganych przez odpowiednie normy. Prawidłowe określenie wytrzy­małości desek przeznaczonych na konstrukcje klejone warstwowo jest szczególnie ważne. Można w pełni wykorzystać cechy wytrzymałościowe drewna przez roz­mieszczenie na wysokości przekroju desek różnych klas w zależności od przewidy­wanego rozkładu naprężeń. Możliwe jest wykorzystanie tarcicy gorszej klasy w tych strefach elementu, gdzie występują niewielkie naprężenia. Można także stosować w jednym przekroju różne gatunki drewna (iglaste i liściaste). Stosowane są trzy metody sortowania tarcicy [3], [17]:
• metoda oceny wizualnej, która polega na oszacowaniu wytrzymałości drewna poprzez odpowiednią interpretację widocznych wad,
• sortowanie maszynowe na podstawie rzeczywistych właściwości mechanicznych tarcicy za pomocą pomiaru ugięć sprężystych pod obciążeniem statycznym,
• sortowanie za pomocą aparatury elektroakustycznej do badań nieniszczących; tak zwana metoda dynamiczna.
Najbardziej skuteczna i wydajna jest metoda sortowania maszynowego na pod­stawie wartości ugięć tarcicy. Polega ona na pomiarze siły wywołującej założone z góry ugięcie/, co 152 mm, na długości przesuwającej się (z prędkością 90 m/min) tarcicy. Taka metoda oceny cech wytrzymałościowych tarcicyjest najbardziej obiek­tywna. Komputerowe sterowanie urządzeniem sortowniczym dodatkowo przyspie­sza tę operację.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz