To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Tarcica na elementy klejone warstwowo
Największą trudnością przy projektowaniu i budowie konstrukcji drewnianych jest niejednorodność materiału. Rozrzuty właściwości mechanicznych i fizycznych drewna są znaczące w zależności od jego gatunku jak i w obrębie jednego gatunku. Znaczne są także rozrzuty w przypadku poszczególnych sztuk tarcicy wyciętych z tej samej kłody.
Zastosowanie sortowania opartego na ocenie wytrzymałości tarcicy umożliwia racjonalne wykorzystanie materiału, przy zachowaniu współczynnikom' bezpieczeństwa wymaganych przez odpowiednie normy. Prawidłowe określenie wytrzymałości desek przeznaczonych na konstrukcje klejone warstwowo jest szczególnie ważne. Można w pełni wykorzystać cechy wytrzymałościowe drewna przez rozmieszczenie na wysokości przekroju desek różnych klas w zależności od przewidywanego rozkładu naprężeń. Możliwe jest wykorzystanie tarcicy gorszej klasy w tych strefach elementu, gdzie występują niewielkie naprężenia. Można także stosować w jednym przekroju różne gatunki drewna (iglaste i liściaste). Stosowane są trzy metody sortowania tarcicy [3], [17]:
• metoda oceny wizualnej, która polega na oszacowaniu wytrzymałości drewna poprzez odpowiednią interpretację widocznych wad,
• sortowanie maszynowe na podstawie rzeczywistych właściwości mechanicznych tarcicy za pomocą pomiaru ugięć sprężystych pod obciążeniem statycznym,
• sortowanie za pomocą aparatury elektroakustycznej do badań nieniszczących; tak zwana metoda dynamiczna.
Najbardziej skuteczna i wydajna jest metoda sortowania maszynowego na podstawie wartości ugięć tarcicy. Polega ona na pomiarze siły wywołującej założone z góry ugięcie/, co 152 mm, na długości przesuwającej się (z prędkością 90 m/min) tarcicy. Taka metoda oceny cech wytrzymałościowych tarcicyjest najbardziej obiektywna. Komputerowe sterowanie urządzeniem sortowniczym dodatkowo przyspiesza tę operację.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)