Tabele i niepowtarzalność
Kiedy tworzysz aplikacje bazy danych, każda tabela przedstawia odrębną jednostkę lub proces występujący w rzeczywistym świecie. Będziesz tworzył tabele kontrolujące ludzi, wydarzenia, transakcje finansowe i przedmioty (np. produkty). Zgodnie z teorią relacyjną, musisz przechowywać wszystkie dane w tabelach (zasada 1.) oraz, że tabela składa się z unikatowych wierszy i kolumn (zasada 2.). Sposobem na zapewnienie unikalności każdej z zasad jest ustawienie klucza głównego dla każdego wiersza.
Klucz główny to pole lub grupa pól (mówimy wtedy o wielopolowym kluczu głównym), które jest unikatowym identyfikatorem tego wiersza. Klucz główny musi być unikatowy. W przeciwnym bowiem wypadku dochodziłoby do naruszenia zasady 2. Access pozwala Ci uczynić pole kluczem głównym, poprzez nadanie mu wartości Klucz w widoku Projekt tabeli. Access sprawdzi wówczas, czy dane w tym polu są unikatowe i nie występują w nim duplikaty. Czasami, gdy przestrzegamy reguł handlowych, podanie unikatowej wartości dla każdego wiersza może być trudne. Podczas projektowania systemu zarządzającego kontaktami, jako klucz możesz wybrać Nazwisko, Telefon lub e-mail (pola takie powszechnie nazywane są „polami-kandydatami”). Ogólna zasada projektowania baz danych głosi, że klucz powinien być jak najprostszy, unikatowy i jak najrzadziej zmieniany. Nazwisko może się zmieniać na skutek zawarcia małżeństwa, rozwodu itp. Numery telefonów i adresy e-mail zmieniają się ciągle. Dobrym kluczem byłby numer PESEL, ale co, gdy dana osoba nie jest obywatelem polskim? W tej sytuacji Access umożliwia Ci utworzenie pola Autonumerowanie, które stanie się polem klucza podstawowego. Autonumerowanie jest samogenerującą się wartością liczbową, która będzie wzrastać z każdym nowym rekordem. Istnieją dwa typy Autonumerowania:
Wartości całkowite;
Id replikacji lub GUID (używany w replikacji). Istnieje kilka sposobów na manipulowanie Autonumerowaniem w aparacie Jet, co nie było możliwe we wcześniejszych wersjach Accessa. Możesz teraz ustawić wartość, o jaką Autonumerowanie będzie przyrastać, a także sprawić, by było odliczane wstecz. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w rozdziale 5. Mimo iż wartość, o jaką Autonumerowanie przyrasta, może być kontrolowana, pamiętaj, że Autonumerowanie nie oznacza numeru rekordu.
Klucze obce i domeny
Klucz główny staje się bardzo ważny, gdy chcesz go użyć w innej tabeli. Można przechowywać wartość klucza głównego jednej tabeli, aby przedstawiać rekordy w innej tabeli. Wówczas mówimy o kluczu obcym, który będzie podstawą opisanych w następnej części relacji. Przedstawiona na rysunku 3.2 tabela trelContactInfo przechowuje dwa obce klucze: ContactID i ContactTypeID. ContactID to klucz główny tabeli tblContact, a ContactTypeID to klucz główny tabeli tlkpContactType.Gdy używasz kluczy obcych, będą się one zawsze znajdować w tej samej domenie. Domeny są to zbiory wartości, z których pobierane są kolumny. Dobrym przykładem jest StudentID. Jego domeną są wszystkie dostępne w systemie numery PESEL.
(…)
… wyboru. Zaznaczenie pola Ukryty spowoduje, iż obiekt ten nie będzie widoczny dla użytkowników w głównym oknie bazy danych. Dzięki temu będziesz mógł zapobiec przypadkowym zmianom tego obiektu.
Pole wyboru Replikowalny informuje, czy dany obiekt jest elementem schematu replikacji, który przygotowałeś dla bazy danych. Mówimy, że obiekt jest replikowalny, gdy poprzez operację replikacji jest modyfikowany przez inny obiekt, najczęściej bardziej aktualną wersję samego siebie. Innym sposobem na ukrycie kwerendy przed uczestnikami jest umieszczenie na początku jej nazwy liter USYS (np. USYS_myquery). Aby przeglądać takie obiekty, musisz w menu Narzędzia otworzyć okno dialogowe Opcje i zaznaczyć pole wyboru Obiekty systemowe.
Microsoft również ukrywa różne obiekty, używając do tego celu…
….
Relacja jeden-do-wielu
Najpopularniejszy typ relacji, relacja jeden-do-wielu, występuje wtedy, gdy tabela ma wiele (lub nie ma w ogóle) powiązanych rekordów w drugiej tabeli. Czasami tabela po stronie „jeden” nazywana jest tabelą odnośnika. Zazwyczaj, tabele odnośnika zawierają informacje, które będą przekazywane do innych tabel (na przykład, nazwy województw lub kody pocztowe). Podczas adaptowania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)