Szlifierki budowa rodzaje zasady pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 917
Wyświetleń: 5635
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szlifierki budowa rodzaje zasady pracy - omówienie - strona 1 Szlifierki budowa rodzaje zasady pracy - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Szlifierki do wałków - budowa, rodzaje, zasada pracy.
Kłowe - przeznaczone do obróbki zewnętrznej wałków i stożków ustalonych w kłach wrzeciona i konika. Większość szlifierek przystosowana jest również do obróbki przedmiotów krótkich mocowanych w uchwycie osadzonym na końcówce wrzeciona. Składowe ruchy kształtownika to obrotowy ściernicy i przedmiotu oraz prostoliniowy stołu. Są one od siebie niezależne. Podstawowe układy kinematyczne szlifierki to: 2. *** ściernicy, 2. *** przedmiotu z wrzecionem, napęd stołu, mechanizm dosuwu ściernicy, mechanizm przesuwu, mechanizm ręcznych posuwów stołu i 2.***. Kłowe szlifierki dzielimy na: uniwersalne i produkcyjne.
Bezkłowe - szlifowany wałek wsparty na podtrzymce jest wprawiany w ruch obrotowy przez ściernicę roboczą i równocześnie hamowany siłą tarcia przez tarcie posuwowe. Oś przedmiotu obrabianego nie może leżeć na linii łączącej środki ściernicy i tarczy. Wyróżniamy szlifierki: przelotowe, wgłębne. Ze względu na zasadę pracy: szlifierki obwodowe i czołowe. Szlifierki do otworów - budowa, rodzaje, zasada pracy:
Na takich szlifierkach oprócz podstawowego zadania jakim jest obróbka powierzchni wewnętrznych walcowych i stożkowych można również szlifować czoła i powierzchnie zewnętrzne przy jednym zamocowaniu przedmiotu. Ruch główny wykonuje ściernica zamocowana na końcu przedłużki osadzonej na wrzecionie. Posuw obrotowy wykonuje najczęściej przedmiot obrabiany, rzadziej wrzeciono ze ściernicą. Budowa: łoże, wrzeciennik ściernicy, sanie wrzeciennika ściernicy, wrzeciennik przedmiotu, tablica obsługowa i sterownicza, wskaźnik przyrządu do kontroli aktywnej, zasilacz hydrauliczny. Rodzaje: z obracającym się przedmiotem ( produkcyjne, przeznaczone do obróbki otworów walcowych i stożkowych w produkcji wielo i średnioseryjnej, pracujące w cyklu automatycznym; uniwersalne - przeznaczone do obróbki otworów walcowych i stożkowych, płaskich powierzchni czołowych, oraz powierzchni walcowych oraz stożkowych zewnętrznych. w produkcji jednostkowej i małoseryjnej), obiegowe(przeznaczone do obróbki otworów w przedmiotach o skomplikowanych kształtach zewnętrznych. podczas szlifowania przedmiot jest nieruchomy, a obraca się wrzeciono dookoła osi szlifowanego otworu), bezuchwytowe (stosowane do obróbki tulei z pierścieniami, których wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie powinny być dokładnie współosiowe).
Szlifierki do płaszczyzn - budowa, rodzaje, zasada pracy. Występują następujące ruchy narzędzia ( ściernicy ) i przedmiotu obrabianego.
ruch główny obrotowy ściernicy
ruch posuwowy wzdłużny lub obrotowy wykonywany zawsze przez przedmiot obrabiany zamocowany na stole szlifierki
ruch posuwowy poprzeczny przerywany


(…)

… wrzeciennika; ze wzdłużnym przesuwem stołu i poprzecznym przesuwem stojaka, na którym umieszczony jest przesuwny pionowo wrzeciennik; ze stołem krzyżowym), obwodowe ze stołem obrotowym ( pracują w sposób ciągły, co ułatwia ich automatyzację i czyni przydatnymi w produkcji wieloseryjnej i masowej),
czołowe ( ze stołem prostokątnym, przesuwnym wzdłużnie albo nieruchomym; ze stołem prostokątnym o stałej osi
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz