Obrabiarki, wiertarki, frezarki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 504
Wyświetleń: 2254
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obrabiarki, wiertarki, frezarki-opracowanie - strona 1 Obrabiarki, wiertarki, frezarki-opracowanie - strona 2 Obrabiarki, wiertarki, frezarki-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

1.Definicja obrabiarki oraz klasyfikacja ruchów realizowanych przez jej zespoły.
Obrabiarkia skrawająca jest to maszyna robocza przeznaczona do kształtowania za pomocą krawędzi skrawających przedmiotów głównie z metali oraz z innych tworzyw skrawających
Ruchy w obrabiarkach: podstawowe, pomocnicze.
Ogólne wymagania konstrukcyjne w stosunku do obrabiarek.
możliwości obróbkowe
wydajność obróbki
dokładność obrabialności
stopień automatyzacji
trwałość
niezawodność
Automatyzacja obrabiarek.
Proces obróbki składa się z czynności
odmocowanie i zdjęcie
założenie i zamocowanie
uruchomienie obrabiarki
przemieszczenie narzędzia w miejsce pracy
obróbka
wycofanie narzędzia
zatrzymanie obróbki
W obrabiarce w pełni zautomatyzowanej wszystkie wymienione czynności i zabiegi wykonywane są samoczynnie. Stopień automatyzacji określa, w jakiej mierze obrabiarka jest zbliżona do pełnej automatyzacji.
Można to określić za pomocą:
W = Tr/Tc
Tr - czas czynności i zabiegów wykonywanych ręcznie
Tc- czas cyklu obrabiarki obejmujący wszystkie czynności w danej obrabiarce Stopień automatyzacji określa liczba od 1 do 9. Większa liczba oznacza wyższy stopień automatyzacji.
Odmiany sterowania.
a). Mechaniczne i elektryczne
Krzywkowe - charakterystyczna cecha to powtarzalność cyklu pracy. Wynika to z tego, że po zakończeniu cyklu, wszystkie elementy powinny znaleźć się w położeniu wyjściowym - stosowane w produkcji seryjnej i masowej.
Zderzaków - system sterowania w oparciu o poruszające się zespoły obrabiarek. Zderzaki rozmieszcza się wg dowolnej kolejności wzdłuż drogi sterowanego zespołu. Każdy zderzak po dojściu do niego przemieszczającego się zespołu wysyła sygnał sprzężenia zwrotnego do układu sterowania w wyniku czego następuje przejście do kolejnej fazy cyklu pracy.
Kopiowe - obróbka przedmiotów w kształcie ....... polega na nadawaniu obrabianemu przedmiotowi żądanego kształtu , wymiarów narzędziem prowadzonym zgodnie z zarysem wzornika.
b). Numeryczne komputerowe
NC - działanie polega na tym, że funkcje logiczne i operacje algorytmiczne są realizowane są przez układ sterowania w wyniku połączeń odpowiednich specjalnie przewidzianych zespołów elektronicznych
CNC - należy do układów software'owych, w których........ działania logiczne i algorytmiczne uzyskuje się przez zmiany programów wprowadzanych do pamięci.
AC - ...... ukł sterownie mają własności przystosowania obiektu sterowanego do zmieniających się w sposób ........ nieznanych(nieznacznych) warunków pracy tak, aby zapewnić spełnienie dowolnych kryteriów jakości procesów.


(…)

… zębów ( ruchy podziałowe):
Podziałowa- ruch podziałowy następuje po całkowitym obrobieniu jednego wrębu lub zęba Ciągła- obróbka zębów i podział odbywają się nieprzerwanie(np. obwiedniowe frezowanie frezem ślimakowym lub dłutowanie dłutakiem Fellowna).
23. Frezarki obwiedniowe - zasada pracy.
Opiera się na zasadzie współpracy ślimaka zastąpionego przez frez ślimakowy z kołem zębatym. Aby zwoje freza…
… podobnym do wytaczarko-frezarek)
11.Budowa i możliwości technologiczne wiertarko - frezarek.
Zaliczone są do najbardziej uniwersalnych obrabiarek. Podstawowym ich zadaniem jest wytaczanie otworów i frezowanie płaszczyzn. Stosowane w produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Wytaczarki ze stołem leżącym mają wrzeciennik przesuwany pionowo na prowadnicach stojaka. W nim umieszczone są mechanizmy napędowe ruchu…
… wspornika wytaczadła). Inne - z przesuwnym stojakiem (łożowe, ze stołem przesuwnym na prowadnicach łoża tylko w kierunku poprzecznym i stojakiem przesuwnym wzdłuż osi wrzeciona i płynowe).
12. Rodzaje budowa i przeznaczenie technologiczne frezarek wspornikowych.
Charakterystyczna cechą jest przesuwany pionowo stojaka wspornik na którym umieszczony jest stół krzyżowy lub krzyżowo skrętny. Konstrukcja…
… skrzyniowego kąta i stojaka. Wrzeciennik jest przesuwany kołowo po prowadnicach stojaka, a stół najczęściej krzyżowy umieszczany jest na łożu. Najbardziej rozpowszechnione są frezarki łożowe ze stołem krzyżowym i nieruchomym stojakiem, przy czym przesuwany wrzeciennik może być umieszczony z boku lub przodu stojaka. W drugim przypadku stojak może być otwarty jednostronnie lub dwustronnie , obejmujący części wrzeciennika, bądź zamknięty z wrzeciennikiem pionowym odsłoniętym, przesuwanym na prowadnicach czołowej ściany stojaka. W porównaniu z frezarkami wspornikowymi mają większą sztywność, co pozwala obrabiać na nich przedmioty o znacznej masie.(1500-2000kg).
Frezarki wzdłużne. Charakterystycznymi cechami są: stół Przesuwany tylko w kierunku wzdłużnym ( prostopadle do osi wrzeciona) przesuwny wrzeciennik…
… ciepła stapiają materiał cięty. ? - *** z tarczą przecinającą,. ułożyskowania w wahliwym ramieniu dociskanym do materiału ręcznie.
18.Szlifierki do wałków - budowa, rodzaje, zasada pracy.
Kłowe - przeznaczone do obróbki zewnętrznej wałków i stożków ustalonych w kłach wrzeciona i konika. Większość szlifierek przystosowana jest również do obróbki przedmiotów krótkich mocowanych w uchwycie osadzonym…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz