Rodzaje budowa i przeznaczenie technologiczne frezarek - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 8939
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje budowa i przeznaczenie technologiczne frezarek - omówienie - strona 1 Rodzaje budowa i przeznaczenie technologiczne frezarek - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje budowa i przeznaczenie technologiczne frezarek wspornikowych.

Charakterystyczna cechą jest przesuwany pionowo stojaka wspornik na którym umieszczony jest stół krzyżowy lub krzyżowo skrętny. Konstrukcja taka jest uzasadniona. przede wszystkim wygodą obsługi i wszechstronnością zastosowania do obróbki przedmiotów małych i średnich wielkości, występujących w największych ilościach w przemyśle metalowym obrabianych jednostkowo i seryjnie, o kształtach prostych jak i skomplikowanych. Budowa: stół, sanie poprzeczne, przekładnie nastawne w skrzynce prędkości i posuwów., wspornik, korpus, belka wspornikowa podtrzymka, przekładnie stałe w napędzie ruchów posuwowych stołu i głowicy wrzecionowej.

Rodzaje: lekkie (stanowiące odmianę między frezarkami stołowymi i wspornikowymi średniej wielkości o uproszczonej budowie) poziome (o uproszczonej budowie i uproszczonym składzie kinematycznym; ogólnego zastosowania, uniwersalne) pionowe.

Frezarki łożowe i wzdłużne

Frezarki łożowe.

Podstawowy układ nośny składa się ze Sztywnego skrzyniowego kąta i stojaka. Wrzeciennik jest przesuwany kołowo po prowadnicach stojaka, a stół najczęściej krzyżowy umieszczany jest na łożu. Najbardziej rozpowszechnione są frezarki łożowe ze stołem krzyżowym i nieruchomym stojakiem, przy czym przesuwany wrzeciennik może być umieszczony z boku lub przodu stojaka. W drugim przypadku stojak może być otwarty jednostronnie lub dwustronnie , obejmujący części wrzeciennika, bądź zamknięty z wrzeciennikiem pionowym odsłoniętym, przesuwanym na prowadnicach czołowej ściany stojaka. W porównaniu z frezarkami wspornikowymi mają większą sztywność, co pozwala obrabiać na nich przedmioty o znacznej masie.(1500-2000kg).

Frezarki wzdłużne.

Charakterystycznymi cechami są: stół przesuwany tylko w kierunku wzdłużnym (prostopadle do osi wrzeciona) przesuwny wrzeciennik i z reguły wysuwne wrzeciono. Są to obrabiarki przeznaczone do obróbki zgrubnej i ostatecznej płaszczyzn, głównie głowicami frezowymi i frezami walcowo- czołowymi. Typowymi przedmiotami obrabianymi są różnego rodzaju korpusy maszyn. Budowane są w wielu zmodyfikowanych odmianach, składających się z tych samych elementów i zespołów podstawowych (łóż, stołów, stojaków i wrzecienników) różniących się przede wszystkim liczbą i usytuowaniem wrzecienników.

Frezarki narzędziowe, karuzelowe oraz frezarki kopiarki.

Frezarki narzędziowe - zakres wykonywanych czynności podobny jest jak we frezarkach wspornikowych mniejszych wielkości, z ta różnicą, że przeznaczone są do prac lżejszych, głównie w narzędziowniach, o zwiększonej dokładności i odznaczają się większą uniwersalnością wykonywanych operacji, uzyskiwaną w wyniku zastosowania wyposażenia specjalnego stołu skrętnego w trzech płaszczyznach oraz dwóch wrzecion ( poziomego i pionowego) Charakterystycznymi cechami frezarek narzędziowych są: brak wspornika, który został zastąpiony saniami pionowymi i wzdłużnymi, brak poprzecznego przesuwu stołu zastąpionego przesuwem wrzeciona poziomego i pionowego ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz