wiertarki budowa i przeznaczenie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 3605
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wiertarki budowa i przeznaczenie - omówienie - strona 1 wiertarki budowa i przeznaczenie - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Wiertarki stołowe, słupowe, stojakowe - budowa i ich przeznaczenie.
Stołowe- małe, lekkie ustawiane na stołach warsztatowych, przeznaczone do wiercenia otworów o małej średnicy w stali, żeliwie, stopach metali nieżelaznych i tworzywach sztucznych wiertłami ze stali szybkotnącej. Posuw wrzeciona łożyskowego w wysuwnej tulei jest przeważnie ręczny. Wrzeciono jest napędzane silnikiem elektrycznym przez przekładnię pasową z kołami stopniowymi. Zastosowanie wszechstronne warsztaty szkolne, rzemieślnicze, narzędziowe, oddziały montażu, a także wieloseryjna i masowe produkcja w przemyśle elektronicznym i teletechnicznym.
Słupowe - korpusem nośnym jest słup wewnątrz pusty. Na słupie zamocowany jest wrzeciennik z wysuwnym wrzecionem. Najprostrze wiertarki mają pasowy napęd wrzeciona, co przy zastosowaniu dwubiegowego silnika i trzech par kół pasowych umożliwia uzyskanie sześciu różnych prędkości obrotowych wrzeciona. Posuw wrzeciona jest najczęściej ręczny. Stół wiertarki można obracać wokół słupa, przesuwać pionowo i mocować na dowolnej wysokości. Przedmioty wysokie ustawia się do wiercenia bezpośrednio na płycie podstawy. Zastosowanie podobne do wiertarek stołowych.
Stojakowe - podstawowym elementem nośnym jest żeliwny, skrzynkowy stojak o przekroju poprzecznym zbliżonym do prostokątnego ustawiony na podstawie. Rodzaje: z przesuwnym wrzecionem, z przesuwnym wrzeciennikiem. Służą do produkcji jednostkowej. Zastosowanie podobne do wiertarek stołowych.
Wiertarki promieniowe - budowa typowego napedu ruchu głównego i posuwowego.
Przeznaczone są do obróbki otworów w przedmiotach dużych i ciężkich, które trudno jest przesuwać pod wrzecionem. Wszystkie mechanizmy napędu ruchu głównego i posuwowego wrzeciona są umieszczone na wrzecienniku. Posuw wrzeciona może być mechaniczny lub ręczny. Wrzeciennik składa się ze sprzęgła nawrotnicy, hamulca, sprzęgła przeciążeniowego.
Cechy charakterystyczne wiertarek rewolwerowych i wielowrzecionowych.
Rewolwerowe- cechą charakterystyczna jest to, ze pracuje za pomocą narzędzi zamocowanych na wrzecionie głowicy rewolwerowej.. podczas obróbki, gdy pracuje jedno wrzeciono pozostałe są odłączone. Narzędzia do pracy są podawane dowolnie, ale z góry ustalonej kolejności.
Wielowrzecionowe- mają od kilu do kilkudziesięciu wrzecion ułożyskowanych na jednej głowicy wielowrzecionowej. Wrzeciona te pracują jednocześnie.
Obydwie wiertarki pracują w układzie pionowym.
Wiertarki specjalne ( do głębokiego wiercenia, współrzędnościowe)
Wiertarki do głębokich otworów są przeznaczone do wiercenia lub powiercania otworów, których długość jest wielokrotnie większa od średnicy, za pomocą wierteł lufowych lub rurowych ( trepanacyjnych) Układy robocze są dosyć proste i różnią się rozdziałem ruchów ( głównego - obrotowego i posuwowego- prostoliniowego) między przedmiot obrabiany i narzędzie, oraz sposobem odprowadzania wiórów. Podstawowym zespołem układu roboczego jest głowica ciśnieniowa służąca do prowadzenia drąga wiertniczego i do doprowadzania cieczy chłodząco- smarującej do wierconego otworu. A buduje się je przeważnie w układzie pionowym lub na bazie tokarek kłowych ( na saniach suportu umieszcza się głowię ciśnieniową i uchwyt drąga wiertniczego, przedmiot obrabiany zamocowany jest we wrzecionie).


(…)

… podobnym do wytaczarko-frezarek)
Budowa i możliwości technologiczne wiertarko - frezarek.
Zaliczone są do najbardziej uniwersalnych obrabiarek. Podstawowym ich zadaniem jest wytaczanie otworów i frezowanie płaszczyzn. Stosowane w produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Wytaczarki ze stołem leżącym mają wrzeciennik przesuwany pionowo na prowadnicach stojaka. W nim umieszczone są mechanizmy napędowe ruchu…
… przestawcze stołu oraz pionowy przesuw wrzeciennika stwarzają wsółrzędnościowy układ dokładnego przestawiania osi wrzeciona w stosunku do przedmiotu obrabianego, co umożliwia wytaczanie otworów o osiach rozstawionych wg współrzędnych prostokątnych. Do najbardziej rozpowszechnionych należą wytaczarko-frezarki ze stołem krzyżowym ( z nieprzesuwnym stojakiem z podparciem wytaczadła w okularze wspornika i bez…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz