To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Powierzchnie o kształtach kulistych często występują w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych, przy czym wymagania w odniesieniu do jakości tych powierzchni, zarówno pod względem dokładności wymiarowo - kształtowej, jak i chropowatości powierzchni są zazwyczaj wysokie. Proces szlifowania zapewnia spełnienie tych wymagań szczególnie wówczas, gdy materiał przedmiotu jest trudno obrabialny (np. stal o wysokiej twardości, węgliki spiekane czy ceramika).
Szlifowanie powierzchni kulistej może być przeprowadzone w różny sposób na szlifierkach uniwersalnych do wałków lub dokonywane na specjalnie przystosowanych obrabiarkach. Wybór właściwej metody jest uzależniony od postawionych wymagań w zakresie dokładności kształtu i wymiaru szlifowanej powierzchni, od możliwości technicznych zakładu, a także od żądanej wielkości produkcji. Na rys. l przedstawiono trzy podstawowe sposoby szlifowania powierzchni kulistych [l]. Szlifowanie profilowe (rys. l a) jest metodą stosunkowo prostą i wydajną, jednakże nie zapewnia zbyt wysokiej dokładności. Szlifowanie obwiedniowe powierzchnią czołową ściernicy (rys. l b) zapewnia bardzo wysoką dokładność kształtu i wymiaru obrabianej powierzchni. Wydajność szlifowania w tym przypadku jest jednak stosunkowo mała. Szlifowanie obwiedniowe z punktowym stykiem walcowej powierzchni obwodowej ściernicy (rys. l c) charakteryzuje się wysoką wydajnością, a równocześnie zapewnia wysoką dokładność wymiarowo - kształtową. Jest to metoda najbardziej uniwersalną i umożliwiającą szlifowanie różnych fragmentów powierzchni kulistych o stosunkowo dużych promieniach.
Rys. l. Metody szlifowania powierzchni kulistych: a) szlifowanie profilowe,
b) szlifowanie obwiedniowe powierzchnią czołową ściernicy garnkowej,
c) szlifowanie obwiedniowe powierzchnią obwodową ściernicy tarczowej.
2. BUDOWA PRZYRZĄDU DO SZLIFOWANIA POWIERZCHNI KULISTYCH NA SZLIFIERCE DO WAŁKÓW
Do realizacji procesu szlifowania powierzchni kulistych w szerokim zakresie średnic skonstruowano specjalny przyrząd, dostosowany do szlifierki do wałków i umożliwiający wykorzystywanie ściernic płaskich. Schemat przyrządu zamocowanego na szlifierce pokazano na rys. 2. Zasada kształtowania powierzchni kulistej została oparta na realizacji dwóch ruchów obrotowych względem wzajemnie prostopadłych, przecinających się osi. Jeden z tych ruchów z prędkością kątową ω w wykonuje wrzeciono, na którym zamocowano szlifowany przedmiot. Drugi ruch obrotowy z prędkością kątową ω s wykonuje stół obrotowy wraz z wrzeciennikiem. Ruch obrotowy wrzeciona jest ruchem ciągłym, natomiast ruch obrotowy stołu jest ruchem wahadłowym [2].
(…)
… dotyczącymi wymiaru promienia lub średnicy, jak też kształtu. W omawianej metodzie obróbki, za pomocą opisanego przyrządu na szlifierce do wałków, obrabiana powierzchnia powstaje jako powierzchnia bryły obrotowej w następstwie realizacji dwóch ruchów. Jednym z nich jest obrót przedmiotu wraz z wrzecionem, drugim zaś ruch wahadłowy obrabianej powierzchni wraz z wrzeciennikiem i płytą suportową.
Uzyskanie…
… kulistych
wrzeciennika 4 oraz zespołu sterowania elektrycznego 5. Przedmiot obrabiany jest zamocowany na trzpieniu osadzonym we wrzecionie 6. Wrzeciennik osadzono na płycie suportowej na prowadnicach i zapewniono jego przemieszczanie w kierunku osiowym za pomocą śruby regulacyjnej 7. W celu ustawienia obu osi w jednej płaszczyźnie płyta suportowa 3 została osadzona na stole 2 za pomocą trzpienia 8. Śruba…
…: 2040;2610;3340 [ obr/min ]
- posuw poprzeczny: 0,002 [mm/skok ]
b) silnik
- ściernicy : 2,2 [ kW ] , 1870 [ obr/min ]
c) wyposażenie dodatkowe :
- zestaw dodatkowych prowadnic montowanych w celu uzyskania tej samej wysokości osi przyrządu i osi ściernicy,
- zestaw dodatkowych (dłuższych od standartowych ) śrub do mocowania wrzeciennika narzędziowego. 5. CHARAKTERYSTYKA GEOMETRYCZNA OBRABIANYCH POWIERZCHNI…
… wrzeciennika przyrządu i wrzeciennika narzędziowego szlifierki,
Uwagi : Podczas wykonywania tych czynności należy się posłużyć suwnicą lub dźwigiem.
b) ustawienie przyrządu :
- montaż przyrządu na stole ( przyrząd ustawiamy w pobliżu osi symetrii stołu )
- ustawienie wrzeciennika 4 za pomocą trzpienia 8 w jednym z dwóch możliwych położeń z uwzględnieniem promienia obrabianej powierzchni kulistej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)