To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Napęd (zespołu) maszyny technologicznej to silnik i (ewentualnie) mechanizm przeniesienia ruchu na organ wykonawczy (wrzeciono, stół itp.)
Ruchy podstawowe są to ruchy wykonywane przez elementy i zespoły robocze obrabiarki (wrzeciona, suwaki, stoły, suporty i inne) wraz z narzędziem lub przedmiotem obrabianym, niezbędne do przeprowadzenia obróbki.
Ruch główny - decyduje o prędkości skrawania.
Ruch posuwowy - jest niezbędny do usunięcia warstwy skrawanej z całej powierzchni obrabianej. Ruch posuwowy może być ciągły lub przerywany.
Ruchy podstawowe , podczas których odbywa się skrawanie, nazywa się ruchami roboczymi , jeśli jednak nie towarzyszy im skrawanie, noszą nazwę ruchów jałowych (np. dobieg i wybieg wiertła, jałowe przejścia frezu przy frezowaniu powierzchni przerywanej itp.).
Silniki wraz z mechanizmami przeniesienia ruchu głównego i posuwowego noszą nazwę napędu głównego lub napędu posuwowego . Moc napędu posuwowego jest względnie mała - zazwyczaj nie przekracza 15% mocy napędu głównego.
Silniki indukcyjne trójfazowe są najbardziej rozpowszechnioną odmianą silników stosowanych w napędach maszyn. Wirujące pole magnetyczne przecinając pręty klatki (prądnica) wzbudza w nich prąd, a to powoduje powstanie siły F (silnik) działającej na pręty, czyli moment obrotowy na wałku silnika.
Synchroniczna prędkość obrotowa : n= (60*f)/p f -częstotliwość prądu, p -liczba par biegunów.
Charakterystyka mechaniczna i elektryczna silnika indukcyjnego Silniki prądu stałego z regulowaną prędkością obrotową na drodze elektronicznej. Najmniejsza prędkość obrotowa w przypadku silników prądu stałego wynosi 20 obr/min, a dla silników indukcyjnych z zastosowaniem falowników praktycznie może być bliska zeru.
Elektrowrzeciono , to silnik indukcyjny, układ sterowania, chłodzenia i specjalne, bardzo dokładne łożyskowanie, więc koszt elektrowrzeciona jest bardzo wysoki.
Silniki liniowe służą do bezpośredniego otrzymywania ruchu liniowego
Charakterystyka napędu głównego obrabiarki to wykres mocy lub momentu obrotowego w funkcji prędkości (np. obrotowej) Sposoby przystosowania charakterystyki mechanicznej napędu głównego do charakterystyki silnika: a) przez dobór znacznie większego silnika oraz b) przez zastosowanie kilkubiegowego reduktora
Ewolucja charakterystyk napędów głównych obrabiarek silniki prądu stałego z regulowaną prędkością obsowaniem falowników praktycznie może być bliska zeru. „konwencjonalne”: 100 4000 [obr/min]
„z elektrowrzecionem”: 1000 20 000
Tokarki to najpopularniejsze uniwersalne obrabiarki. Ruch główny wykonuje przedmiot zamocowany na wrzecionie, a ruch posuwowy - narzędzie osadzone w imaku na suporcie.
(…)
… do płaszczyzn:
RG - ruch główny, PO - ruch posuwowy, PW - posuw wzdłużny, PPW - posuw poprzeczny wrzeciennika
Koło zębate - element czynny przekładni zębatej oraz element innych mechanizmów
Zarysem ewolwentowym - nazywa się krzywą, która zakreśla ustalony punkt prostej, toczącej się bez poślizgu po okręgu koła. Przy współpracy zębów o zarysie ewolwentowym linia przyporu jest linią prostą. Jest to podstawowa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)