"Szkice węglem" - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Szkice węglem czyli epopeja pod tytułem: Co się działo w Baraniej Głowie Geneza: - napisane podczas pobytu w stanach, porównanie aktywnie demokratycznego społeczeństwa Amerykańskiego z zupełnie odmienną w naszym kraju, wywołało porównania.
- utwór był interwencją w ówczesną sytuację polskiej wsi, reakcją na kwestie włościańską i nieinterwencje szlachty.
Znaczenie tytułu -szkic to coś nie do końca przygotowanego, zarys. Taki też charakter ma omawiany utwór, w którym nakreślona zostaje -sytuacja panująca na wsi. Jest to obraz, w którym dominują ciemne, pesymistyczne tony. -miejsce akcji utworu, czyli na Barania Głowa, daje nam wyobrażenie o inteligencji jej mieszkańców.
Gatunek - nowela której forma jest zbliżona do małej powieści, od klasycznej noweli różni się:
brakiem skondensowanej treści. większą ilość dygresji
komentarzy odautorskich
więcej postaci drugoplanowych,
punktu kulminacyjnego. Te wszystkie elementy zbliżają omawiany utwór do powieści. Narrator -narrator jest wszechwiedzący, wyraźnie widoczny, wybiera fakty pasujące do opowieści (np. doświadczenia bohaterów wyjaśniające ich obecne zachowanie)
- ironiczny w stosunku do bohatera, szlachty i gminy.
Odbiorca - przedstawiciel warstwy oświeconej, który mógł wpłynąć na zmianę sytuacji na wsi po wprowadzeniu Ustawy o sądach gminnych : szlachetny inżynier, obywatel ziemski, przemysłowiec filantrop. - te warstwy mogą się poczuć współwinne sytuacji w kraju, być może dlatego autor ukazał schematyczności postaci: szlachetna i pełna poświęceń żona, amoralny pisarz gminny, chciwy wójt, zacofany chłop, pusta panienka dworska. Ten schematyzm pozwalał jednak na szybkie wywołanie odpowiednich skojarzeń i odpowiednich reakcji u odbiorców.
Obraz społeczeństwa: C hłopstwo - jest bardzo niekorzystny: pokazuje zacofanie chłopów mieszkających na wsi oraz nieodpowiedzialność i ignorancję wiejskiej inteligencji. - ukazano braki w edukacji chłopów (np. problemy Rzepowej z odnalezieniem naczelnika w budynku powiatu wynikają między innymi z tego, że nie potrafi odczytać napisów na drzwiach). -chłopstwo wierzy także w zabobony (np. Kumy wiejskie leczą syna Rzepowej okadzając go święconymi wiankami oraz zażegnują chorobę z sitem i czarną kurą w ręku, Rzepa w karczmie mówi, że jeśli pan Bóg nie chce mu pomóc, to on zaprzeda duszę diabłu, cała wieś odsuwa się od Rzepów. Żegnają się na widok Rzepowej, którą zaczęto nazywać nawet diabłową)


(…)

… sprawie, zapraszali do siebie pana Zołzikiewicza na obiad, przedstawiali mu swoją sprawę i wręczali łapówkę.
- obojętność szlachty przejawiało się bardzo wyraźnie wtedy, gdy chłopi, na przykład Rzepowie, prosili ich o pomoc (Pan Skorabiewski mówił wtedy, że obowiązuje go zasada nieinterwencji i nie udzielał pomocy).
Kościół - księża mają nieodpowiedni stosunek do niewykształconych wiernych, karmią ich kazaniami, których prosty lud nie rozumie (Rzepowa idzie po pomoc do księdza, najpierw wysłuchuje kazania o średniowiecznej herezji Katarów itd.)
- nie udzielają pomocy wierzącym, tylko odsyłają do zwierzania się Bogu
Problematyka - krytyka zasady nieinterwencji szlachty w losy gminy wiejskiej.
- tragedia rodzinna. - niebezpieczny brak inteligencji w gminie, chłopi pozostają bez nadzoru.
- niewrażliwość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz