Sytuacja gospodarcza w czasie I wojny światowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 826
Wyświetleń: 1813
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sytuacja gospodarcza w czasie I wojny światowej - strona 1 Sytuacja gospodarcza w czasie I wojny światowej - strona 2 Sytuacja gospodarcza w czasie I wojny światowej - strona 3

Fragment notatki:


Sytuacja gospodarcza w czasie I wojny światowej
 
Zamach na arcyksięcia Ferdynanda rozpoczął wydarzenia prowadzące do wybuchu I wojny światowej.
  Front wschodni Znajdował się w dużej części na terenach polskich.
Bitwa pod Gorlicami - 1915
 
Na początku Rosjanie szli "jak walec parowy", doszli aż pod Kraków. Później na froncie wschodnim walka przybrała charakter pozycyjny.   Front zachodni Walka głównie pozycyjna.
 
Po wojnie zauważono, że cmentarze mają wartość turystyczną. "Wczorajszy twój wróg, to dzisiejszy turysta". Powstaje europejski szlak cmentarny.
 
Niemcy obwiniono o I wojnę światową, zabrano im majątek na odszkodowania (reperacje wojenne). Niemcy spłacały jednak reparacje tylko w niewielkim stopniu, przy przyzwoleniu pozostałych państw (spłacenie całości osłabiłoby znacznie Niemcy, co byłoby niebezpieczne ze względu na Rosję, która w każdej chwili mogła zaatakować).
 
Hjalmar Schacht uzdrowił gospodarkę niemiecką.
W 1929r. Niemcy znalazły się na II miejscu na świecie pod względem wielkości produkcji przemysłowej (po USA). " Goldene zwanzige Jahre ".
 
Na wojnie "obłowiły" się Stany Zjednoczone. Z dłużnika stały się wierzycielem, gospodarka kwitnie.
 
 
Okres międzywojenny 22 stycznia 2011 11:43   Wielki kryzys  
Kryzys nie dotknął Związku Radzieckiego.
 
Ceny akcji w USA były sztucznie podwyższane, co było przyczyną kryzysu.
 
Wielkie bezrobocie (miejscami nawet 40%), ogromne spadki produkcji (do 50%). Upadek wielu banków (w 1930 - 1300, w 1931 - 2300, w 1932 - 1500 banków).
  USA Prezydent USA, Hoover, początkowo uznawał kryzys za depresję. Uznał, że trzeba pomagać przede wszystkim przedsiębiorcom (a w mniejszym stopniu ludziom dotkniętym przez kryzys). Zmniejszył podatki, jednak okazało się, że nie miało to większego wpływu na rynek, a do budżetu wpływało coraz mniej pieniędzy.
 
Hoover pomagał farmerom, przyznawał pomoc ludziom biednym, jednakże nie były to kwoty znaczące.
 
Hoover nie został wybrany na następną kadencję, gdyż nie udało mu się wygrać z kryzysem. Jego następcą (w 1933r.) został Roosevelt, który głosił koncepcję "New Deal" (nowego ładu gospodarczego).
W marcu 1933 roku otworzono w USA 12700 banków (za decyzją Roosevelta), co stanowiło ok. 70% banków w USA. Utworzono korporację ubezpieczeń (coś a'la BFG obecnie w Polsce).
 
Powołano nowe agencje mające naprawiać gospodarkę (np. agencję ds. pomocy rolnictwu, Cywilny Korpus Konserwacyjny - dawał szansę młodym ludziom w wieku 18-25 lat). Budowano szkoły (40 000), lotniska (470),

(…)

… państwowe. Robotnicy jednak nie umieli zarządzać fabrykami
 
W rolnictwie: wydanie dekretu o ziemi - odebranie ziemi rodzinie carskiej, cerkwi i dużym właścicielom ziemskim, danie jej chłopom.
 
Okazało się, że nadal brakuje żywności. Są bunty. Wprowadzono więc komunizm wojenny.
 
Komunizm wojenny
Państwo przejmuje całą gospodarkę. Zaczęto wprowadzać politykę centralnego planowania, nakaz pracy, obozy pracy przymusowej. Zwiększono czas pracy z 8 do 12 godzin dziennie. Praca w soboty.
 
Największym problemem było zaopatrzenie w żywność. Organizowano wyprawy krzyżowe na wieś (robotnicy z żołnierzami z Armii Czerwonej rabowali wsie). Potem nastąpił sojusz robotniczo-chłopski (maszyny za żywność), jednak nie powstrzymało to wypraw krzyżowych.
 
Prawie 60% konsumowanych produktów nabywano na czarnym rynku.
 
NEP
Wprowadzono NEP, zwrócono właścicielom mniejsze zakłady, otworzono banki. Gospodarka zaczęła normalnie funkcjonować.
 
Ciemne strony NEPu:
Przedsiębiorcy nie inwestowali w maszyny u rozwój, ponieważ nie wiedzieli, czy im za chwilę nie odbiorą zakładów.
 
Na początku NEPu był wielki głód. Umarło z głody prawie 5 mln ludzi. Mimo to kilkadziesiąt razy zwiększano eksport żywności. Jak zmarł Lenin, Stalin od razu odwrócił się od NEPu.
 
Socjalizm
Położono wielką wagę na rozwój przemysłu ciężkiego. Przemysł lekki był traktowany po macoszemu.
 
Dopływ darmowej siły ludzkiej. Dążono do upaństwowienia rolnictwa, które nie rozwijało się właściwie. Było zbyt mało magazynów - zboże często przechowywano w stertach na polu, co powodowało ogromne straty (warstwa zewnętrzna ulegała szybkiemu zepsuciu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz