System zarządzania środowiskowego ISO 14000

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System zarządzania środowiskowego ISO 14000 - strona 1 System zarządzania środowiskowego ISO 14000 - strona 2 System zarządzania środowiskowego ISO 14000 - strona 3

Fragment notatki:

System Zarządzania Środowiskowego ISO 14000
Coraz częściej spotykamy w naszym codziennym życiu przejawy troski człowieka o otaczające nas środowisko naturalne. Dlaczego tak się dzieje? Co skłania przedsiębiorstwa do działań, mających na celu eliminowanie ich szkodliwego wpływu na środowisko? Po pierwsze wzrost świadomości społeczeństwa przyczynia się do pragnienia zachowania środowiska w stanie naturalnym, nieskażonym dla nas i dla przyszłych pokoleń. Po drugie przepisy prawne dotyczące korzystania ze środowiska wymuszają ograniczenie wytwarzania odpadów, emisji do atmosfery szkodliwych substancji oraz zanieczyszczenia wód, gleby. Poza tym polityka ekonomiczna przedsiębiorstwa skłania do poszukiwania możliwości finansowania działalności tańszym kapitałem i zmniejszenia wydatków. Odpowiedzią na te poszukiwania mogą być tańsze kredyty na inwestycje ekologiczne, ulgi w ubezpieczeniach dla firm posiadających System Zarządzania Środowiskowego. Dzięki temu tworzymy też lepszy wizerunek firmy w oczach społeczeństwa oraz partnerów handlowych. Ustanowiona w czasie Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro “Agenda 21” mówi, iż “Światowa gospodarka musi zaspokajać ludzkie potrzeby i uzasadnione wymagania, ale jej wzrost nie powinien ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń”. W roku 1990 powstała Rada Biznesu dla Zrównoważonego Rozwoju (BCSD - Business Council for Sustainable Development), która za swoje podstawowe zadania uznała: promowanie zrozumienia koncepcji zrównoważonego rozwoju,
motywację przemysłu do samokontroli,
motywacje przemysłu do opracowania i realizacji własnych zamierzeń dla zrównoważonego rozwoju, włączenie przemysłu do międzynarodowego ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Podstawowym dokumentem BCSD była publikacja “Changing Course” wyrażająca poglądy 50 liderów międzynarodowych korporacji, dotyczące sposobów adaptacji przemysłu do programu “Agenda 21”. Rok później powstała Karta Biznesu Zrównoważonego Rozwoju (ICC - Business Charter for Sustainable Development). Karta ta, mająca 620 sygnatariuszy, określa pryncypia środowiskowego zarządzania przedsiębiorstwem:
Priorytety korporacji. Zarządzanie środowiskiem powinno znajdować się wśród najwyższych priorytetów korporacji jako kluczowy czynnik do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju; stworzyć politykę, programy i praktyki prowadzenia działań w sposób przyjazny dla środowiska.
Zarządzanie zintegrowane.
Zintegrować w pełni stworzone polityki, programy i praktyki z każdym przedsięwzięciem tak, aby stały się one istotnym elementem zarządzania.
Proces udoskonalania.
Kontynuować udoskonalenie polityk i programów korporacji oraz działań na rzecz środowiska, biorąc pod uwagę postęp techniczny i naukowy, potrzeby konsumenta i oczekiwania społeczeństwa, mając za punkt wyjścia przepisy prawne. Stosować te same kryteria ekologiczne w skali międzynarodowej.


(…)

…). W 1996 roku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) wprowadziła szereg norm serii 14000 związanych z zarządzaniem środowiskowym.
Oddziaływanie na środowisko naturalne już dawno przestało być problemem pojedynczego przedsiębiorstwa lub kraju. Codzienne wiadomości o klęskach ekologicznych uświadamiają nam, że wymagane jest globalne podejście, które nie kończy się na granicy przedsiębiorstwa…
…, dostawcom, partnerom handlowym oraz organom administracji państwowej, że skutecznie zostały zrealizowane wymagania stawiane systemowi zarządzania środowiskowego. Aby zapewnić sobie optymalne “wewnętrzne” i “zewnętrzne” funkcjonowanie systemu zarządzania środowiskowego celowe jest dokonanie certyfikacji systemu przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą. Dla systemów zapewnienia jakości według norm serii ISO…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz