System sojuszy państw niedemokratycznych
RWPG
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej powstała w styczniu 1949 roku . Z inicjatywą utworzenia organizacji gospodarczej obejmującej ZSRR i wszystkie kraje satelickie wystąpił Stalin, który zyczył sobie umocnić wpływ na gospodarki wszystkich państw bloku sowieckiego. W oficjalnej propagandzie powołanie do życia RWPG przedstawiono, jako praktyczną relizację założeń „proletariackiego internacjonalizmu”. Przełom lat czterdziestych i piećdziesiątych był okresem największego nasilenia zimnej wojny, kiedy Wschód zrywał wszelkie związki z Zachodem, musiał więc stworzyć program samowystarczalności . Ambicją Stalina było wykazanie światu ,że blok komunistyczny jest w stanie poradzić sobie w każdej dziedzinie gospodarczej i nie musi współpracować z krajami kapitalistycznymi.Komuniści napewno zdawali sobie sprawę ze strat, jakie przynosi ich krajom izolacjonizm gospodarczy, ale przecież nie mogli odizolować kontaktówgospodarczych od wpływów ideologicznych i kulturalnych, a tego obawiali się najbardziej. Społeczeństwa państw demokracji ludowej miały żyć w niewiedzy o sytuacji w świecie kapitalistycznym , zwłaszcza o poziomieżycia ludności . Obraz kraju kapitalistycznego - oczywiscie wypaczony, karykaturalny - kształtowny był przez media komunistyczne sterowane przez partie i czyniono wszystko, by nie dopuszczć do zderzenia tego obrazu zrzeczywistością. Z tego głównie powodu Moskwa poleciła swoim satelitom odrzucić Plan Marshala.
Pierwotnymi członkami RWPG były : ZSRR, Albania ( wystąpiła w 1962 roku ) , Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Polska, Rumunia , Wegry . Później przystąoiło jeszcze kilka państw komunistycznych spoza Europy - Mongolia- 1962 rko, Kuba w 1972 r i Wietnam w 1978 roku. Korea Pólnocna uczestniczyła w obradach w charakterze obserwatora. Z czasem Rada stała się bardziej otwarta na współpracę z krajmi kapitalistycznymi, zwłaszcza kiedy po 1956 roku rozpoczęła się tzw. Destalinizacja i kiedy stało się oczywiste,że kraje bloku sowieckiego pozostały daleko w tyle za Zachodem w dziedzienie naukowo- technicznej. Blizej wspólpracowały z RWPG, tylko Jugosławia i Finlandia, natomiast inne państwa preferowały dwustronne układy gospodarcze i handlowe z poszczgólnymi państwami obozu komunistycznego. Statut RWPG uchwalony został na XII sesji w grudniu 1959 roku, a wszedł w zycie 13 kwietnia 1960 roku po ratyfikacji przez parlamenty państw członkowskich. Stawiał on przed organizacją dość ambitne cele , jak skoordynowanie i planowy rozówj gospodarki narodowej, przyspieszenie postępu gospodarczego i technicznego oraz stałe podnoszenie dobrobytu udności państw członkowskich. Uchwalanie decyzji i zaleceń miało się odbywać za jednomyślna zgodą wszystkich członków Rady, co oczywiście osiągano zawesze, jeśli zauważyć , jak funkcjonuje system komunistyczny w ogóle, w tym wypadku decydujacy był jeszcze protektorat Moskwy.
(…)
… nietykalność swych granic, umocnić pokój i bronić sie przed ewentualną agresją.
Po ratyfikacji Układów Paryskich przez Bundestag Agencja TASS ogłosiła komunikat o przeprowadzeniu miedzy państwami demokracji ludowej „ konsultacji dotyczącej zawarcia układu op przyjaźni , wspólpracy i pomocy wzajemnej „ 7 maja 1955 roku. Rada Najwyższa ZSRR anulowała sojusze z Anglią i Francja z czasów II Wojny Światowej , a 11…
… KPZR, kiedy to jawnie krytykowano stalinowskie bezprawie. Najwcześniej umowa o stacjonowaniu wojsk została podpisana z Polską 17 XII 1956.
Albania była członkiem Układu Warszawskiego od 1964 roku , a Rumunia zawiesiła swój udział w strukturach wojskowych od 1968 roku. Naczelne dowództwo spoczywał zawsze w rękach wysokiego oficera sowieckiego. Funkcję tę pełnili m.in. Iwan Koniew i Piotr Łaszew.
Układ…
… , ale w ówczesnych warunkach okazało się to już spóźnione i niemożliwe, RWPG- została rozwiazana 28 czerwca 1991 roku. Państwa członkowskie napotkały przejściowe trudności gospodarcze wobec załamania się rynku sowieckiego , na który nastawiona była ich produkcja. Pozostały też nie uregulowane sprawy rozliczeń miedzy poszczególnymi państwami.
Układ Warszawski Na początku grudnia 1954 roku odbyła się w Moskwie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)