System rządów 1935-39-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1274
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System rządów 1935-39-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

36 A. system rządów '35-`39
Po śmierci Piłsudskiego w walce o władzę wykształciły się 3 ośrodki: stara `grupa pułkowników' skupiona wokół Sławka, `grupa zamkowa' z ówczesnym prezydentem Mościckim na czele i `grupa GISZ', której przewodził Rydz-Śmigły. Zaniepokojony wzrostem popularności Rydza-Śmigłego Mościcki zdecydował się na podział władzy pomiędzy niego, a Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Ofiarą zarysowującego się duumwiratu padł rząd Kościałkowskiego, rządzący trochę ponad pół roku. Ustąpił on 15 maja 1936 r. Po tym wydarzeniu powstał rząd pod kierownictwem gen. Sławojka Składkowskiego. Jednak duumwirat Rydza i Mościckiego cały czas działał. Istnienie dwóch ośrodków politycznych oraz podział w rządzie na ludzi Rydza i Mościckiego nie sprzyjało sprawności w rządzeniu państwem. Jednak to Rydz-Śmigły poprzez swój autorytet i poparcie premiera stał się nieformalnym przywódcą państwa Polskiego. Jednak niezadowolenie wśród społeczeństwa narastało. GISZ w tej sytuacji utworzył partię, która miała w '38 w wyborach przejąć władzę. Nazwała się Obóz Zjednoczenia Narodowego. OZN wygrał w '38 roku wybory i dzięki działaniom duumwiratu Sławek został odsunięty od władzy.
Lata te były okresem rządu tak naprawdę dwóch ludzi: Ignacego Mościckiego i Edwarda Rydza-Śmigłego. Nie przyniosły one żadnych pozytywnych ani negatywnych skutków, żadnych reform, ale uspokoiły sytuację w kraju.


(…)

…. Jednak to Rydz-Śmigły poprzez swój autorytet i poparcie premiera stał się nieformalnym przywódcą państwa Polskiego. Jednak niezadowolenie wśród społeczeństwa narastało. GISZ w tej sytuacji utworzył partię, która miała w '38 w wyborach przejąć władzę. Nazwała się Obóz Zjednoczenia Narodowego. OZN wygrał w '38 roku wybory i dzięki działaniom duumwiratu Sławek został odsunięty od władzy.
Lata te były okresem rządu…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz