System rozbicia wielopartyjnego-istota i rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 2429
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System rozbicia wielopartyjnego-istota i rodzaje - strona 1

Fragment notatki:

SYSTEM ROZBICIA WIELOPARTYJNEGO - ISTOTA I RODZAJE. PRZYKŁADY. System wielopartyjny to taki, w którym trzy lub więcej partii ma szanse na zdobycie władzy. System ten jest wyrazem znacznego rozbicia społeczeństwa (politycznego).System wielopartyjny może zapowiedać niestabilność i zmiany w obszarze wykonywanej polityki. Na gruncie literatury polskiej M. Sobolewski wyróżnia w ramach sytemów wielopartyjnych podział na:
System partii dominującej- to system wielopartyjny, w którym pozycje dominującą zajmuje jedna partia. W kolejnych wyborach odnosi zwycięstwo, posiada absolutną przewagęw parlamencie i jest zdolna do utworzenia rządu jednopartyjnego np. Indie do lat 60, czy Meksyk.Występuje kumulacja stanowisk partyjnych i państwowych. W tym systemie partia rządząca nie wypelnia żadnych funkcji publicznych, co w szczególności odróznia ten system od systemu jednopartyjnego.
System kooperacyjny partii- wszystkie partie tego systemu lub co najmniej liczące siępartie podejmują współpracę. Najczęściej przystępują do wyborów osobno, konkurują podczas wyborów aby po nich podjąć współprace. Przyczyny tego systemu to np. zagrożenie bytu narodowego Wielka Brytania w czasie wojny drugiej, równowaga sił między głównymi ugrupowaniami, uniemożliwiająca zdobycie przewagi przez któreśz nich np. Austria w latach 1945-66 i od 1982, czy RFN i okres tzw. Wielkiej koalicji(1966-1969) z udziałem CDU/CSU i SPD. Specyficzny przykład kooperacji partii to Szwajcaria gdzie wszystkie partie współpracują ze sobą. Wynik ustrojowy takiego działania to zanik odpowiedzialności rządu przed parlamentem i ograniczenie roli parlamentu.
Sytsem dwublokowy(wielopartyjny ustabilizowany)- jest odmianą systemu wielopartyjnego, w którym występująbloki parti politycznych. Walka o włądzę toczy sięmiędzy dwoma blokami. Po wyborach rządzi jeden z bloków, majacy absolutnąprzewage w parlamencie. Następstwi tego systemu to stabilność rządów, przy równoczesnym zanikaniu mechanizmów kontroli parlamentu nad rządem. Wspólpraca w ramach bloków odbywa się na podstawie zawieranych porozumień np. Francja od 1962r. System rozbicia wielopartyjnego- brak tu partii większosciowej mającej przewage nad innymi. Konieczność tworzenia koalicji, aby sprawować władzę. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz