System polityczny Niemiec

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1379
Wyświetleń: 3521
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System polityczny Niemiec - strona 1 System polityczny Niemiec - strona 2 System polityczny Niemiec - strona 3

Fragment notatki:


WSPÓŁCZESNE SYSTEMY POLITYCZNE
wyk. 1
system polityczny = system wartości
system polityczny - nieustanna zmiana, parcie ludzi na władzę i władzy na ludzi (rozwiązania systemowe, np. podatki, wprowadzanie ulg (jak państwo czegoś żąda od obywateli „dla dobra państwa”, np. wprowadzenie ulg na internet, żeby wszyscy obywatele założyli sobie internet); system prawny: ustawy (zakazy i nakazy) itd., system sądowniczy
Ewolucja myślenia o systemie politycznym kiedyś: państwo = święta krowa, państwo było dla państwa; dziś święta krowa = konstytucja
Platon nie lubił demokracji, uważał, że motłoch nie powinien rządzić dobrem najwyższym, czyli państwem, jedynie Arystoteles uważał, że demokracja może być dobra, ale inni się z niego śmiali i uważali, że ludzi trzeba wykorzystywać dla dobra państwa.
Jak starożytni Grecy radzili sobie z korupcją? Modernizm - system polityczny jest świętą krową, ale raz na jakiś czas można ją przepędzić, żeby zrobić miejsce dla czegoś nowego.
Postmodernizm (dziś) - jest wiele systemów polit. I żaden nie jest lepszy od innych, w sumie nie różnią się niczym szczególnym.
Patrzenie na system polityczny:
- aspekt pozytywny - jakie coś jest
- aspekt normatywny - jakie powinno być (wyznaczam sobie jakiś ideał i wszystko, co robię i mówię, powinno być zgodne z tym ideałem).
W systemie politycznym wszystko jest normatywne - władza mówi, jak ma być!
Asymetria spojrzenia: system patrzy na ludzi normatywnie, a obywatel nie ma prawa spojrzeć normatywnie na państwo! A powinien mieć taką możliwość, bo państwo ma obowiązek zapewnić ludziom bezpieczeństwo (siła państwa jest mierzona siłą najuboższych! A nie najbogatszych)
faszyzm, komunizm, junty wojskowe - ludzie są dla państwa
libertarianizm, anarchizm, anarchokapitalizm - państwo jest dla ludzi („państwo ludziom przeszkadza, bo są podatki, bo są granice, bo są wizy - ogranicza mobilność, rozwój osobisty” - państwo wprowadza to w imię bezpieczeństwa)
państwo mówiąc co jest dobre dla państwa, nie zawsze kieruje się dobrem człowieka
Francja - system semiprezydencki
Włochy - ?
Belgia - 1830r - konstytucja, dziś multi - kulti, wielojęzyczna - kiedyś to było przyczyną konfliktu - siłą przyjęto ultra tolerancyjną konstytucję
Szwajcaria - podobnie jak Belgia, systemy te funkcjonują bardzo dobrze - działa jak demokracja ateńska, politycy nie dostają pensji
rządy tłumu nie koniecznie są dobre dla państwa - system demokratyczny nie jest doskonały, ale nie ma lepszego


(…)

… i wiosek :)]
WSP 4, 29.10. NIEMCY
Typologia systemów typologicznych. 4 książki: opozycja w systemach demokratycznych - przejrzeć system konstytucyjny Niemiec - pokrywa się z 3
ustawa zasadnicza - konstytucja
Bundesrat → przedstawicielstwo Landów → czym się charakteryzuje system polityczny Niemiec → co 3 zajęcia quiz będzie sprawdzany → Niemcy, Wielka Brytania, USA NIEMCY
Historia
terytoria, które dostaliśmy od Niemców → wypędzanie Niemców;
trybut → nie na Niemcach, bo te po I WŚ doprowadziły do IIWŚ. Dlatego tym razem wzięto
Berlin Zachodni zablokowany przez ZSRR żeby wykończyć tych, którzy są w środku głodem.
USA wprowadzają plan Marshalla dla wszystkich oprócz ZSRR i Berlinu. Stąd żelazna kurtyna → ci, którzy biorą pomoc i ci którzy nie biorą. Jest jeszcze Jugosławia, która jest komunistyczna…
… konstytucyjne:
- suwerenności
- Opozycja w Niemczech
(media nie uczestniczą we władzy)
- to jak opozycja spina się z rządem, nie wypływa
przewodniczący Bundesratu zastępuje prezydenta
1 prawa delegowane
2 państwo unitarne - jednolity system prawny
3 państwo federalne - podmioty na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa tworzą jedno państwo, ale mają prawo do tworzenia swoich praw itd.
4 prawa konkurencyjne…
… tylko o własne archiwa. Niewielkie uprawnienia: głowa państwa, ale system kanclerski, chociaż kanclerz uprawnień nie ma. On mianuje ambasadorów przyjmuje listy uwierzytelniające, i przewodniczący Bundesratu → czyli polski senat. Ale Niemcy nie chcieli senatu → była dyskusja, czy chcą senat czy inną instytucję, wybrali to drugie →żeby nie było wyborów, i żeby nie była podległa partii politycznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz