System organów państwowych RP-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 539
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System organów państwowych RP-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

System organów państwowych RP
Parlament jest to naczelny organ państwowy złożony z demokratycznie wybieranych przedstawicieli Narodu, realizujący władzę ustawodawczą i sprawującego kontrolę nad funkcjonowaniem władzy wykonawczej, jest cechą wspólną dla wszystkich demokratycznych systemów ustrojowych. W parlamencie dwuizbowym konkretne istnienie przysługuje tylko izbom, gdy zaś zlewają się one w jeden organ, musi to być wyraźnie przewidziane przez konstytucję. Parlament jest jedynym organem państwowym powoływanym w taki sposób, że jego skład odzwierciedla podstawowe orientacje i preferencje polityczne ogółu wyborców.
Konstytucja z 2 IV 1997 określa Sejm i Senat jako organ władzy ustawodawczej. Sejm składa się z 460 posłów wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym. Senat składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych i bezpośrednich, w głosowaniu tajnym.
Konstytucja z 1997 r. nie przejęła zasady równouprawnienia izb. Pozycja izby silniejszej jest przyznana Sejmowi. Władza ustawodawcza jest powierzona wspólnie Sejmowi i Senatowi, ale sprawowanie kontroli nad działalnością rządu jest wyłączną domeną Sejmu. Kompetencje Senatu w zasadzie ograniczają się do udziału w ustawodawstwie, przy czym jednak sejm może narzucić Senatowi swoje stanowisko. Ponadto Senat uczestniczy w powoływaniu niektórych organów państwowych; Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, 2 członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, 3 członków Rady Polityki Pieniężnej. Senat nie uczestniczy natomiast w wykonywaniu funkcji kontrolnych wobec rządu, nie bierze udziału w powoływaniu rządu i egzekwowaniu jego odpowiedzialności parlamentarnej. Sejm powoduje rozwiązanie Senatu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz