To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
39.Pozycja Sejmu w systemie organów państwowych Sejm stanowi pierwszą izbę polskiego parlamentu . Składa się on z 460 posłów , wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym ( wybory pięcioprzymiotnikowe ). Kadencja Sejmu, zgodnie z Konstytucją , trwa 4 lata; biegnie od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.Organ kierowniczy Sejmu to Marszałek Sejmu(zgłoszony przez co najmniej 15 posłów;bezwzględna większośc przy co najmniej połowie ogólnej liczby posłów).
Organizacja wewnętrzna sejmu:
Organy Sejmu
Organy kierownicze Organy pomocnicze
Marszałek Sejmu Komisje Sejmowe
Prezydium Sejmu Sekretarze Sejmu
Konwent Seniorów Zadania Marszałka Sejmu: stanie na straży godności i praw Sejmu,reprezentowanie Sejmu,zwoływanie posiedzeń i przewodniczenie obradom Sejmu,czuwanie nad tokiem i terminowością prac Sejmu,kierowanie pracami Prezydium Sejmowego,zwoływanie obrad Konwentu Seniorów,nadawanie biegu wszelkich inicjatywom ustawodawczym,prowadzenie spraw z zakresu stosunków Sejm-Senat 40.Funkcje Sejmu -Ustrojodawcza -polega na kształtowaniu podstawowych zasad i instytucji ustroju RP poprzez dokonywanie zmian w treści obowiązującej Konstytucji.Tryb zmiany Konstytucji jest szczególny i określony został przez samą Konstytucję w art. 235.Jej nadrzędność w systemie źródeł prawa wyklucza procedury zwykłego ustawodawstwa do procedury zmian konstytucyjnych.
Projekt zmiany Konstytucji może przedłożyć 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydenta.Przyjęcie zmiany wiąże się ze zgodą obu izb. -Ustawodawcza -polega na uchwalaniu ustaw zwykłych.Konstytucja powierza realizację tej funkcji obu izbom.Ustawy są uchwalane w ramach sformalizowanej i rozbudowanej procedurze.
Inicjatywa ustawodawcza-to prawo określonych podmiotów do wnoszenia projektów ustaw do sejmu,z obowiązkiem ich rozpatrzenia. Inicjatywę posiadają:Prezydent,Senat,posłowie,RM,100.000 obywateli -Kreacyjna -polega na tworzeniu i powoływaniu przez parlament różnych organów państwowych, oraz osób wchodzących w ich skład. Prezydent - izby (jako ZN) mogą uznać trwałą niezdolność Prezydenta (art. 131 ust. 2 pkt. 4) lub postawić Prezydenta przez Trybunałem Stanu (art. 145); Rada Ministrów - związana z funkcją kontrolną; Ministrowie - związana z funkcją kontrolną; TK - wszyscy wybierani przez Sejm (art. 194 ust. 1), a odwołanie jest niemożliwe (zasada niezawisłości); TS - wszyscy wybierani przez Sejm, a przewodniczącym z urzędu jest Pierwszy Prezes SN (art. 199 ust. 1 i 2); prezes NIK - wybierany przez Sejm za zgodą Senatu (art. 205 ust. 1);
(…)
… (art. 214 ust. 1)
prezes NBP - wybierany przez Sejm (art. 227 ust. 3);
Rada Polityki Pieniężnej - po 1/3 składu przez Sejm i Senat (art. 227 ust. 5);
Krajowa Rada Sądownicza - 4 przez Sejm, 2 przez Senat (art. 187 ust. 1);
-Kontrolna-funkcja ta sprowadza się przede wszystkim do realizacji parlamentarnej działalności rządu oraz podporządkowanej mu administracji publicznej. Parlament musi mieć wpływ…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)