system Niemiec - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1456
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
system Niemiec - wykład - strona 1 system Niemiec - wykład - strona 2 system Niemiec - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Systemy Polityczne Wykład 9
3.12.2009
Temat: System Polityczny Niemiec
Sprawa pierwsza jak wyglądały losy Niemiec po II WS. Stosunkowo wcześnie maj 1949 przyjmują ustawę zasadnicza. Ten akt prawny reguluje zasady ustrojowe, podstawowe instytucje zostaje nazwany ustawą zasadniczą, gdyż Niemcy nie działają na całym historycznym terytorium, dlatego że sowiecka strefa okupacyjna zostaje przekształcona w NRD, czyli powstają dwa państwa: RFN i NRD. Ustawa zasadnicza przyjęta przez RFN zostaje ona tak nazwana dlatego, że w Konstytucja Niemiec zostanie przyjęta dopiero po Zjednoczeniu Niemiec. Zatem przyjęcie takiej nazwy, gdyż nie ma symbolicznej rangi konstytucyjne → ma być symbolem tymczasowości i prezentować perspektywę Zjednoczenia Państwa Niemieckiego. Dlaczego w 1990 nie zmieniona nazwy po Zjednoczeniu Niemiec albo nie przyjęto nowej Konstytucji?? Po pierwsze to Zjednoczenie Niemiec to inkorporowanie tego tworu NRD do RFN, tereny te zostają poddane prawodawstwu zachodnioniemieckiemu. Dlatego ta ustawa zasadnicza rozciąga na tereny wschodnie i na podstawie tej ustawy została zbudowana tożsamość konstytucyjna Niemiec. Wręcz patriotyzm konstytucji i uznano za nie celowe przyjmowanie nowego aktu. Konstytucja Niemiecka zwana ustawą zasadniczą była ciągle modyfikowana ze względu na zmianę statusu państwa niemieckiego, a poza tym kiedy Niemcy włączyły się wprost do integracji europejskiej przyjęcie zobowiązań wynikających z traktatów niosło za sobą zmiany niektórych postanowień w ustawie zasadniczej. To jest taki akt, który wielokrotnie się zmieniał wraz z rewolucją państwa niemieckiego np. usamodzielnianie się go, nabieranie cechy państwa zupełnie suwerennego. Przedtem to państwo znajdowało się pod władzą sił okupacyjny państw który zwyciężyły w II WŚ. Stopniowo w latach 50 Niemcy uzyskują stopniowo co raz więcej samodzielność coraz dalej idące kompetencje. Następny etap począwszy od traktatu z Maastricht. Niemcy co kolejny traktat czy to jest Nicea, czy Amsterdam Niemcy modyfikują swoją konstytucją dostosowując swoje postanowienie do zobowiązań europejskich.
Ustawa Zasadnicza Niemiecka:
Dosyć obszerny akt, a po za tym ona nie tylko przenosi tradycje konstytucyjną (chodzi o tradycją Repubbliki Weimarskiej). Są pewne rozwiązania instytucjonalne, które zostały przejęte. np. przytaczane są w wersji oryginalnej niektóre przepisy pochodzące z konstytucji weimarskiej o wolności sumienia i wyznania (temat poboczny). Pojawia się instytucje Bundesrat, czyli rada federalna → taki organ, który działa w zakresie postępowanie ustawodawczego jak 2 Izba Parlamentu, ale to jest przedstawicielstwo rządów Landów niemieckich, czyli państwa członkowskich.

(…)

…, również bardzo często inspirują się orzecznictwem Niemieckiego sądu konstytucyjnego. Rozwiązanie ustrojowe Niemieckie okazały się skuteczne. 2 przykładem instytucja skargi konstytucjonalnej, 3 rozwiązanie, które także było wymysłem niemieckim instytucja konstruktywnego wotum nieufności, zaistniała także w Pl konstytucji → zapewnia ciągłość funkcjonowania rządu, stabilność rządu, polega to tan…
… systemu rządów parlamentarnego, czyli takiego który przewiduje konieczność posiadania oparcia rządów w większości parlamentarnej. To jest taki ustrój, który przewiduje możliwość obalenia rządów, przez niezadowoloną większość w parlamencie. Kanclerz powoływany jest przez prezydenta, ale musi być zaaprobowany przez większość parlamentarną. Jedną z cech jest instytucja konstruktywnego wotum nieufności…
… kompetencyjne między Landem, a władzą federalną rozstrzyga federalny sąd konstytucyjny. Zasada federalizmu jest zasadą niezmieniającą, więc wszelkie działanie mające na celu likwidację federalizmu są nielegalne. Kraje niemieckie mają swoją gwarancje funkcjonowania, ale ich podział, granice mogą być zmieniane ustawą federalną. Zasada pierwszeństwa prawa federalnego nad prawem Landów. Zasada homogeniczności…
… tego jest 1973 przystąpienie RFN do ONZ (długo i mocno przeciwstawiał się temu ZSRR). Historia podzielonych Niemiec kończy się konferencją 2 (RFN i NRD) + 4 (państwa okupacyjne: USA, FR, WB i ZSRR) , po upadku muru berlińskiego mają miejsce rozmowy. W tej umowie międzynarodowej zostają ustalone absolutnej samodzielność p niem i połączenie RFN i NRD pod systemem prawnym RFN-owskim. Przed tą konferencją zostaje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz