System finansowy przedsiebiorstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System finansowy przedsiebiorstwa - strona 1 System finansowy przedsiebiorstwa - strona 2 System finansowy przedsiebiorstwa - strona 3

Fragment notatki:


SYSTEM FINANSOWY PRZEDSIĘBIORSTWA
1. Pojęcie i zadania systemu finansowego przedsiębiorstwa: Zjawiska i procesy pieniężne zachodzące w przedsiębiorstwie składają się na pojęcie finansów przedsiębiorstwa. Finanse przedsiębiorstwa kojarzą się z gromadzeniem i wydatkowaniem zasobów pieniężnych pozostających do dyspozycji przedsiębiorstwa. Znajduje to odzwierciedlenie w faktycznym przepływie strumieni pieniężnych i jednocześnie tworzeniu przesłanek przyczyniających się do ich przepływu w przyszłości. Patrząc na finanse przedsiębiorstwa z prawnego punktu widzenia chodzi o stosunki ekonomiczne realizowane za pomocą pieniądza, w których jako jedna ze stron występuje przedsiębiorstwo.
Należy jednak odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie zjawiska pieniężne są objęte pojęciem : finanse. Pytanie to ma sens w związku z faktem , że pieniądz występuje nie tylko w postaci zasobów i strumieni, ale jest wykorzystywany również jako miara w procesach gospodarczych, a także w ewidencji księgowej i statystycznej . Fakt ów jest następstwem towarowego charakteru produkcji , dzięki któremu wszystkie dobra materialne mają wartość a jej pieniężnym wyrazem jest cena. Uzasadnione jest w tej sytuacji posługiwanie się dodatkowo pojęciem systemu finansowego przedsiębiorstwa .
System finansowy jest pojęciem szerszym od finansów, obejmuje on bowiem wszystkie formy działania w obrębie zjawisk pieniężnych, w szczególności działania związane z przygotowaniem różnego rodzaju operacji pieniężnych, z faktyczną realizacją tych operacji, i wreszcie z ewidencją i analizą przebiegu operacji pieniężnych oraz ich prognozowaniem i planowaniem. System finansowy jest określany jako zbiór zasad oraz form organizacyjnych, regulujących mechanizmy finansowe i zabezpieczających sprawność przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie: obejmuje nie tylko gospodarkę finansową, ale również organizację rachunkowości i zasady bilansowania. System finansowy dostosowany jest do konkretnych warunków: uwzględnia zróżnicowanie źródeł pozyskiwania kapitału, formę organizacyjno-prawną i własnościową przedsiębiorstwa, jego wielkość, rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, unormowania prawne dotyczące ewidencji, opodatkowania, rachunkowości i sprawozdawczości, przyjętą strategię rozwoju i związane z nią cele działalności przedsiębiorstwa.
Różnorodność procesów i zjawisk składających się na finanse przedsiębiorstwa, złożoność systemu finansowego przedsiębiorstwa, a także fakt, iż finanse są pomostem łączącym wszystkie przejawy działania przedsiębiorstwa odzwierciedlającym skutki rozmaitych decyzji i będące ich następstwem wyniki gospodarowania, wymuszają potrzebę zarządzania finansami przedsiębiorstw.

(…)

… system podatkowy operuje trzynastoma tytułami podatkowymi. Obok nich działają dwie grupy opłat tj. opłata skarbowa oraz opłaty lokalne czyli: targowa, miejscowa, i administracyjna, stanowiące dochody budżetów gmin. Dochody z podatków i opłat rozdzielone są między budżet państwa i budżety gmin, według niższego zestawienia.
Podatki stanowiące dochód budżetu państwa:
1. Podatek dochodowy od osób prawnych,
2. Podatek dochodowy od osób fizycznych,
3. Podatek od towarów i usług ( VAT ),
4. Podatek akcyzowy,
5. Podatek importowy,
6. Podatek od gier,
7. Opłata sankcyjna z tytułu przekroczenia poziomu wynagrodzeń.
Podatki stanowiące dochód budżetu gmin:
1. Podatek leśny,
2. Podatek rolny,
3. Podatek od nieruchomości,
4. Podatek od posiadania psów,
5. Podatek od spadku i darowizn.
Ponadto ustawa o samorządzie daje możliwość na powołanie do życia fakultatywnych podatków ( samoopodatkowanie mieszkańców gminy) w trybie referendum lokalnego.
Opodatkowanie obrotów przedsiębiorstw.
Wśród różnych rodzajów podatków, podatek obrotowy wybija się na czoło jako wysoce wydajne źródło dochodów budżetowych. Ich zwrotne oddziaływanie na gospodarkę jest także silne choć ma charakter zdecydowanie pośredni. Jego pośredni charakter wynika stąd, że wmontowany w cenę w rzeczywistości obciąża fundusze nabywcze ostatecznych nabywców. Podmiot gospodarczy jest jedynie płatnikiem podatku i wnosi należność z tytułu tego podatku do budżetu. Najbardziej ogólną cechą wszystkich formuł konstrukcyjnych podatku obrotowego jest obciążenie przychodów ( utargu ) przedsiębiorstwa i to niezależnie od kosztów uzyskania…
… operacyjnej, a w jakim warunkowany jest przez przychody i koszt finansowe, a także przez sytuacje nadzwyczajne oraz obciążenia podatkiem dochodowym.
Na podstawie ustawy o rachunkowości wskazać można dwa sposoby prezentacji rachunku zysków i strat: szeregowy ( łańcuchowy ) oraz dwustronny ( scalony ) .
Szeregowa forma prezentacji rachunku zysków i strat
Wariant porównawczy Wariant kalkulacyjny
Przychody…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz